بیماری حیوانات, سگ

درمان آلرژی در سگ با شناخت عوامل ایجادکننده آن

درمان آلرژی سگ

سگ‌ها یکی از محبوب‌ترین حیوانات خانگی هستند که بسیاری از افراد به نگهداری آن‌ها علاقه دارند. این حیوانات وفادار و بازیگوش علاوه بر محبت یا غذای کافی و مناسب نیازهای دیگری هم دارند و باید به‌خوبی در مورد اصول نگهداری از آن‌ها کسب اطلاعات کنید. یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای سگ شما ایجاد شود؛ بروز حساسیت یا آلرژی است. درمان آلرژی در سگ‌ موضوعی است که برای سرپرستان بسیاری از این حیوانات به چالش تبدیل شده و بهتر است هر چه سریع‌تر رفع شود.

شاید باور این موضوع که آلرژی در سگ‌ها تا این حد گسترده است، برای شما سخت باشد؛ اما باید بدانید که این حیوانات زیبا ممکن است به هر چیزی در اطراف خود حساسیت پیدا کنند. به همین منظور هم باید با علائم آن و مواردی که سبب ایجاد حساسیت می‌شوند، آشنا باشید.

آلرژی در سگ‌ها چه علائمی دارد؟

درواقع زمانی سگ شما دچار آلرژی به موردی خاص می‌شود که سیستم ایمنی بدنش واکنش دفاعی نشان دهد. این واکنش بیش‌ازحد سبب ترشح ماده‌ای به نام هیستامین می‌شود که علت اصلی ایجاد حساسیت خواهد بود. این ماده روی پوست، دستگاه تنفسی یا دستگاه گوارش حیوان اثرات منفی می‌گذارد و انواع آلرژی را با علائم زیر ایجاد می‌کند:

  • ریزش مو
  • خارش زیاد
  • آبریزش چشم
  • عفونت‌های پوستی
  • زخم‌های پوستی
  • اسهال یا استفراغ
  • واکنش آنافیلاکتیک
  • کهیر یا برجستگی پوستی
  • چشم‌های قرمز یا پف‌کرده
  • سرفه، عطسه و خس‌خس کردن

انواع آلرژی در سگ‌ها

Types of allergies in dogs 1

سیستم ایمنی بدن سگ‌ها ممکن است به مواد بسیار متنوعی واکنش‌های بیش‌ازحد نشان دهد و درنتیجه مشکلاتی مانند آلرژی را ایجاد کند. بسیاری از کسانی که مسئولیت نگهداری از یک سگ‌ را بر عهده می‌گیرند، تصور خاصی در مورد چنین عوارضی ندارند. لازم است بدانید که این حیوانات برخلاف ظاهرشان، بسیار حساس و نیازمند توجه شما هستند و باید نکاتی را در مورد درمان آلرژی در سگ بدانید.

از میان همه عواملی که می‌توانند سبب بروز حساسیت در سگ‌ها شوند، برخی از آن‌ها رایج‌تر هستند و اگر شما هم در خانه از سگ مراقبت می‌کنید، بهتر است در موردشان آگاهی داشته باشید.

آلرژی غذایی

همانند انسان‌ها ممکن است برخی سگ‌ها هم به نوع خاصی از ماده غذایی حساسیت داشته باشند. این موضوع نشان از خرابی و فاسد بودن آن ماده نیست؛ چراکه صرفاً سیستم ایمنی سگ شما به آن واکنش نشان می‌دهد. این مواد ممکن است شامل گندم، برنج، پروتئین‌های موجود در گوشت ماهی، گاو یا گوسفند باشد و برای تشخیص آن باید پس از هر بار تغذیه، شرایط را زیر نظر داشته باشید.

این حساسیت عموماً به شکل مشکلات گوارشی مانند اسهال یا دل‌درد نمایان می‌شود، در برخی موارد هم سبب ایجاد عفونت‌های پوستی شده‌اند. برای درمان آلرژی در سگ باید سعی کنید که تا جای ممکن سگ‌ها را از مواد غذایی که به آن‌ها حساسیت دارند دور کنید.

آلرژی در اثر تماس با حشرات موذی

یکی از علائم بروز این آلرژی را می‌توان تورم، خارش و قرمز شدن پوست سگ دانست. از میان همه حشرات موذی، کنه‌ها مهم‌ترین عامل حساسیت‌زا هستند که متأسفانه بیشتر سگ‌ها را درگیر می‌کنند. ممکن است این حساسیت به شکل‌های دیگری هم نمایان شود؛ اما همچنان رایج‌ترین آن‌ها بروز علائم پوستی در حیوان است.

بهترین راهکار برای درمان آلرژی در سگ، نگهداری این حیوانات در محیط‌های تمیز و نظافت شده و شستشوی منظم آن‌هاست.

آلرژی ایجادشده توسط دیگر حیوانات

احتمال ایجاد چنین حساسیتی بسیار کم است و به‌ندرت دیده شده دلیل ایجاد آلرژی در سگ‌ها، دیگر حیوانات باشند. بااین‌حال زمانی که همه عوامل را برای درمان آلرژی در سگ بررسی کرده‌اید و هیچ‌یک دلیل اصلی نبوده‌اند، بهتر است این موضوع را هم مدنظر داشته باشید که وارد کردن یک حیوان جدید ممکن است عامل بروز مشکل باشد.

متأسفانه درمان آلرژی در سگ آن هم با این شرایط راه‌حل خاصی ندارد و اگر سگ شما به پوست یا مو حیوان دیگری که تازه به خانه آورده‌اید حساسیت داشته باشد، کار خاصی بجز خارج‌ کردن عامل حساسیت‌زا نخواهید داشت.

آلرژی بر اثر مواد شیمیایی شوینده‌ها

این نوع آلرژی چندان شایع نیست، اما ممکن است سگ شما به مایع شوینده‌ای که برای شستشوی روتختی‌ها استفاده می‌کنید، حساسیت داشته باشد. این موضوع در مورد مواد شوینده‌ای که برای شستشوی آن‌ها به کار می‌روند هم صادق است. این آلرژی عموماً به شکل مشکلات پوستی در محل تماس نمایان می‌شود.

به‌عنوان راهکار برای درمان آلرژی در سگ توصیه می‌کنیم که برای شستشوی لباس‌ها و ملافه‌های خود از شوینده‌های ارگانیک استفاده کنید که احتمال بروز حساسیت را کاهش می‌دهند.

آلرژی‌های ایجادشده بر اثر دود

Allergies caused by smoke 1

این موضوع که دود می‌تواند سبب بروز مشکلات زیادی در حیوانات شود، اثبات شده است. سگ‌ها هم اگر در معرض دود سیگار یا حاصل از پخت‌وپز قرار گیرند، احتمالاً دچار آلرژی خواهند شد. البته این موضوع در شرایطی است که روند در معرض دود بودن آن‌ها مداوم باشد. این آلرژی عموماً سیستم تنفسی حیوانات را درگیر می‌کند، در برخی موارد هم می‌تواند سبب بروز مشکلاتی مانند اگزما یا خارش پوستی شوند.

دقت داشته باشید که حیوانات به‌شدت به دود سیگار حساس هستند؛ بنابراین تا جای ممکن نباید در معرض دود آن قرار بگیرند.

آلرژی به گیاهان آپارتمانی

این موضوع از دید افراد بسیاری مخفی می‌ماند که گیاهان هم می‌توانند سبب بروز این مشکل باشند. برخی از گیاهان آپارتمانی برگ‌های سمی دارند و درصورتی‌که سگ شما آن‌ها را لیس بزند یا بخورد، احتمال بروز حساسیت وجود دارد. از طرفی بیشتر گیاهان در زمان گلدهی می‌توانند سبب بروز حساسیت شوند. این آلرژی به شکل خارش پوست یا چشم، عطسه یا لیس زدن بیش‌ازحد ممکن است نمایان شود.

برای درمان آلرژی در سگ و نگهداری گیاهان آپارتمانی دقت کنید که خاک‌ آن‌ها کپک نزند؛ چراکه همین کپک‌ها یکی از عوامل اصلی بروز حساسیت در سگ‌ها هستند.

برای درمان آلرژی در سگ‌ها چه کاری انجام دهیم؟

تشخیص آلرژی خود پروسه طولانی و زمان‌بر است و بسیاری از افراد تا مدت‌ها متوجه بروز این مشکل نمی‌شوند. برای پیشگیری از این موقعیت بهتر است رفتار و عادت‌های سگ خود را به‌طور مداوم زیر نظر داشته باشید و در صورت مشاهده یکی از علائم برای درمان آلرژی در سگ اقدام کنید.

استفاده از استراتژی حذف برای درمان آلرژی در سگ

بیشتر مواقع تشخیص اینکه عامل حساسیت‌زا دقیقاً چه چیزی است، کمی مشکل خواهد بود و این موضوع درمان آلرژی در سگ را هم با مشکل مواجه می‌کند. در هر خانه عوامل زیادی وجود دارند که ممکن است باعث بروز آلرژی شوند و اگر دقیقاً ندایند که مشکل از کجاست، سردرگم خواهید شد.

به همین منظور می‌توانید از استراتژی حذف عوامل مؤثر برای درمان آلرژی در سگ شروع کنید. با این کار به‌تدریج سعی کنید هر یک از عواملی که ممکن است حساسیت‌زا باشند را از دسترس سگ خود خارج کنید. با این کار گزینه‌هایی که ممکن است دلیل اصلی باشند، کمتر شده و به عامل اصلی نزدیک‌تر می‌شوید.

به‌کاربردن غذاهای مفید برای درمان آلرژی در سگ

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌توانند سبب بروز آلرژی در سگ‌‌ها شوند، مواد موجود در غذای آن‌هاست. اگر تشخیص داده شد که مشکل  ایجادشده از غذا است، بهترین کار برای درمان آلرژی در سگ حذف آن ماده غذایی و جایگزینی آن با غذایی است که می‌تواند برای درمان آلرژی مفید باشد. این غذاها برای سگ‌ها کوچک، بزرگ یا از نژادهای مختلف ممکن است متفاوت باشد و برای انتخاب آن‌ها بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید.

درمان آلرژی در سگ‌ها را جدی بگیرید!

Take allergies in dogs seriously 1

اگر مسئولیت نگهداری از سگی را بر عهده گرفته‌اید، باید به بهترین شکل از آن نگهداری کنید و به آن‌ها برای مقابله و درمان آلرژی در سگ کمک کنید. بهترین کار در صورت مشاهده رفتارهای عجیب یا مشکلات پوستی، مراجعه به دامپزشک خواهد بود.

از این موضوع هم غافل نشوید که بیشتر این آلرژی‌های در اثر غذاهای بی‌کیفیت یا نامناسب هستند. در فروشگاه آنلاین زوکلیک شما می‌توانید غذاهایی که برندهای مشهور و البته قابل‌اعتمادی دارند را تهیه کنید تا پروسه پیچیده درمان آلرژی در سگ دور بمانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *