تربیت حیوانات

14 رفتار عجیب گربه ها و معنای آن

رفتار عجیب گربه ها و معنای آنها

گربه ها همراهان شگفت انگیزی هستند، اما می توانند موجوداتی کنجکاو باشند. آنها دوست دارند سرشان را به ما بزنند، در جعبه های تنگ بخوابند، دامان ما را خمیر کنند و انواع رفتارهای عجیب و غریب را انجام دهند. این رفتارها به چه معناست و چه زمانی باید از دامپزشک خود کمک بگیرید؟

در اینجا فهرست 14 رفتار عجیب گربه ها و معنای واقعی آنها آورده شده است.

1. پریدن از بلندی

گربه ها و به خصوص بچه گربه ها می توانند بسیار بازیگوش و پرانرژی باشند. گاهی اوقات آنها با شتاب از اتاقی به اتاق دیگر، بالا و پایین پریدن روی مبلمان و کمی دیوانه شدن تمام این انرژی را دفع می کنند. این نوع رفتار همچنین می تواند واکنشی به نیش گربه ای باشد که می تواند باعث شود گربه ها برای مدت کوتاهی احمقانه رفتار کنند.

تمام این فعالیت های شدید طبیعی است، اما می تواند منجر به آسیب شود. بهتره  که به اطراف خانه خود نگاهی بیندازید و مطمئن شوید که منطقه گربه شما تا حد امکان امن است. به عنوان مثال، چیزهایی را که ممکن است خراب شوند را کنار بگذارید و پنجره ها را بسته نگه دارید. گربه هایی که از پنجره بیرون می پرند ممکن است از سندرم بالا رفتن رنج ببرند، که آسیب هایی است که می تواند شامل: شکستگی فک، شکستگی دنده ها و سایر مسائل باشد.

اگر این رفتار خانه شما را مختل می کند، باید راهی برای کمک به تخلیه انرژی گربه خود پیدا کنید. زمانی را با انجام بازی‌هایی مانند تعقیب و گریز اختصاص دهید تا آنها را خسته کنید و اسباب‌بازی‌های تعاملی را برای آنها بخرید که بتوانند به تنهایی از آن لذت ببرند. اگر با انجام این اقدامات باز هم حس می کنید که انرژی گربه شما تخلیه نشده و فعالیت زیاد دارد، با دامپزشک خود صحبت کنید.

2. ضربه سر

وقتی گربه‌تان باپ، باپ، با سر به شما ضربه می‌زند، آنها می‌گویند: “دوستت دارم!” آنها همچنین به همه می گویند که شما متعلق به آنها هستید. گربه ها دارای فرمون هایی در نواحی گونه خود هستند که شما را به عنوان دارایی آنها نشان می دهد. اما اگر گربه‌تان به شما ضربه سر نمی‌زند، نگران نباشید. گربه‌ها راه‌های زیادی برای نشان دادن عشق خود دارند.

3. پچ پچ کردن

آیا تا به حال شنیده اید که گربه در حین تماشای پرندگانی که در اطراف حیاط پرواز می کنند، پچ پچ می کند؟ این صدا ناشی از هیجان آنها از دیدن طعمه های بالقوه همراه با ناامیدی از ناتوانی در برخورد با آنها است. گربه ها همچنین می توانند صداهای عجیب دیگری مانند چهچهه زدن، زوزه کشیدن و هک کردن را ایجاد کنند.

4. جویدن چیزهای عجیب و غریب

برخی از گربه‌ها چیزهای عجیب و غریب مانند پتوهای پشمی، جوراب، کیسه‌های پلاستیکی یا کش می‌جوند. این رفتار می تواند ناشی از بی حوصلگی، اضطراب یا بیماری باشد. همچنین می‌تواند در گربه‌هایی که خیلی زود از شیر گرفته شده‌اند اتفاق بیفتد و احساس می‌کنند که روی وسایل نرم مانند حیوانات عروسکی یا پتو می‌خواهند «شیر» بدهند.

این عادت خطرناک است زیرا می تواند باعث خفگی، انسداد روده و سایر مشکلات شود. اگر گربه شما چیزهای غیرخوراکی می جود، باید به دامپزشک خود مراجعه کنید تا علت و بهترین راه درمان را بیابید.


اگر گربه شما یک شی را قورت داد، فورا به دامپزشک خود مراجعه کنید


5. چرت زدن در مکان های تنگ

گربه‌ها دوست دارند در فضاهای کوچک مانند جعبه‌ها، کشوهای کمد، کابینت‌های حمام یا گوشه‌های کمد جاهایی که احساس راحتی و امنیت می‌کنند، بروند. آنها حتی ممکن است این مکان ها را به یک تخت راحت برای حیوانات خانگی ترجیح دهند. این رفتار را می‌توان به اجداد گربه‌های وحشی آن‌ها ردیابی کرد که برای جلوگیری از شکارچیان با خیال راحت می‌خوابیدند.

6. هدیه دادن

گربه ها بدنام هستند که هدایای ناخواسته ای مانند موش های مرده یا پرندگان به ما می دهند. این در واقع روش آنها برای تشکر از ما برای تمام کارهایی است که برای آنها انجام می دهیم. در حالی که باید احساس افتخار کنید که گربه شما می خواهد غنائم خود را با شما به اشتراک بگذارد، باید از معامله بزرگ در مورد آن اجتناب کنید. گربه خود را به خاطر این رفتار عادی سرزنش نکنید و مطمئناً او را تحسین نکنید وگرنه ممکن است هدایای بیشتری دریافت کنید.

در حالی که گربه شما را از یافتن موش یا سایر حیات‌وحشی که در داخل خانه هستند باز نمی‌دارد، می‌توانید با نگه داشتن گربه‌تان همیشه در داخل خانه، از هدیه دادن جلوگیری کنید.

7. نادیده گرفتن شما

اگر گربه شما را نادیده می گیرد، احتمالاً به خاطر کاری نیست که شما انجام داده اید. گربه‌های مستقل بدنام ما هر از چند گاهی به زمان کمی برای خودشان نیاز دارند. این ایده خوبی است که گربه خود را هنگامی که این گونه رفتار می کند، تنها بگذارید. نگران نباشید، آنها زمانی که بخواهند به دنبال توجه شما خواهند بود.

8. ورز دادن

چرا گربه ها چیزها را با پنجه های خود ورز می دهند؟ ممکن است به روزهای بچه گربه‌شان برگردد، زمانی که شکم مادرشان را برای تحریک جریان شیر فشار می‌دادند. آنها همچنین ممکن است این کار را صرفاً به این دلیل انجام دهند که احساس آرامش و رضایت می کنند. ورز دادن نباید مشکلی ایجاد کند مگر اینکه پنجه های گربه در ران شما فرو رفته باشد. در این مورد، ممکن است زمان آن رسیده باشد که ناخن گیرها را بیرون بیاورید و با خیال راحت آنها را کوتاه کنید.

9. ضربه زدن به همه چیز

وقتی گربه شما کتابی را از روی میز خواب شما پرت می کند یا عکس قاب شده را فشار می دهد، می تواند شگفت انگیز و خسته کننده باشد، اما این رفتار طبیعی است. گربه ها پنجه های حساسی دارند و دوست دارند اشیا را به اطراف بچرخانند تا آنها را بررسی کنند. این کاری است که آنها با طعمه خود نیز انجام می دهند. گربه‌ها نیز برای جلب توجه ما چیزها را زمین می‌زنند.

بهترین کار این است که گربه خود را هنگام انجام این فعالیت نادیده بگیرید، در غیر این صورت ممکن است این رفتار را تقویت کنید. همچنین باید اشیاء با ارزش یا شکستنی را دور از دسترس پنجه قرار دهید.


آیا سگ در خانه دارید؟ این نکات را در مورد مدیریت مشکلات رایج رفتار سگ بخوانید.


10. دندان زدن به گیاهان

گربه ها به دلایل مختلف گیاهان را دندان می زنند. ممکن است به این دلیل باشد که شکم آنها ناراحت است، آنها آن را آرامش بخش می دانند، آنها کنجکاو هستند یا می خواهند توجه شما را جلب کنند. البته، اگر گیاهان مضری مانند نیلوفر یا نرگس را بجوند، می تواند مشکل ساز شود.

اگر می خواهید در خانه خود گیاهانی داشته باشید، مطمئن شوید که برای گربه ها مضر نیستند. شما همچنین باید مراقب باشید که آنها را در کجا قرار می دهید. گربه‌ها می‌توانند روی گیاهان گلدانی ضربه بزنند، که می‌تواند منجر به افتادن و شکستن گلدانها شود. علاوه بر این، خاک گلدان می تواند حاوی تخم انگل باشد. گربه ها را از خاک دور نگه دارید یا از گل فروشی خود در مورد خاک استریل شده سوال کنید.

11. مدفوع کردن بیرون از ظرف خاک

وقتی یک گربه شروع به مدفوع کردن در بیرون رفتن از ظرف خاک خود می کند، خوشایند نیست. اگر این اتفاق در خانه شما رخ می دهد، باید سعی کنید علت آن را کشف کنید. مطمئن شوید که ظرف خاکش تمیز، در دسترس و در یک فضای نیمه خصوصی است.

شما همچنین باید تعداد کافی ظرف خاک داشته باشید، که یک عدد برای هر گربه به اضافه یک عدد اضافی است. بنابراین، اگر دو گربه دارید، باید سه ظرف خاک داشته باشید. می توانید انواع ظرفهای خاک (مسقف، بدون سقف، در ارتفاع های مختلف) را امتحان کنید تا ببینید گربه شما چه چیزی را ترجیح می دهد.

اگر گربه‌ مسن‌تری دارید، ممکن است در بالا و پایین رفتن از پله‌ها یا قرار گرفتن در ظرف خاک با ارتفاع بالا مشکل داشته باشند. سعی کنید یک ظرف خاک روی زمینی که گربه شما زندگی می کند قرار دهید و یکی را بخرید که بتواند به راحتی داخل و خارج شود.

مشکلات ظرف خاک همچنین می تواند ناشی از بیماری هایی مانند عفونت دستگاه ادراری باشد. اگر به یک مشکل پزشکی مشکوک هستید یا اگر در حل آن مشکل دارید، باید با دامپزشک خود صحبت کنید.


مدفوع گربه را دریافت کنید ، از جمله نکات بیشتری در مورد جلوگیری از خروج گربه به بیرون از ظرف خاک.


12. نوشیدن از شیر آب

برخی از گربه ها دوست دارند مستقیم از شیر آب بنوشند. آنها به داخل سینک می پرند و منتظر می مانند تا شما شیر آب را باز کنید. این رفتار ممکن است از اجداد گربه وحشی آنها باشد. در فضای باز، نوشیدن آب جاری به جای منبع راکد، که احتمال بیشتری دارد حاوی باکتری ها و سایر آلاینده ها باشد، ایمن تر است.

اگر برای شما مهم نیست که گربه شما گهگاه جرعه ای از شیر آب بنوشد، لازم نیست نگران باشید. با این حال، اگر آنها با درخواست‌های خود برای باز کردن شیر آب بیش از حد نیازمند شدند، می‌توانید یک آبخوری اتوماتیک برای حیوانات خانگی خریداری کنید که به طور مداوم آب را جاری کند تا گربه شما از نوشیدن آب تازه و جاری لذت ببرد.

13. خوابیدن روی لپ تاپ

با وجود مکان های بسیار نرم و راحت برای استراحت، چرا گربه شما لپ تاپ سخت شما را به زمین می اندازد؟ ممکن است به این دلیل باشد که بعد از مدتی استفاده از آن خوب و گرم است. یا شاید آنها متوجه شده اند که این روش خوبی برای جلب توجه شماست. گربه ها بسیار باهوش هستند!

14. بیدار ماندن تمام شب

به نظر می رسد برخی از گربه ها تمام روز می خوابند و تمام شب بازی می کنند. این ممکن است به این دلیل باشد که آنها در طول روز کار کافی برای انجام دادن ندارند. همچنین می تواند عادتی باشد که آنها از اجداد خود که دوست داشتند در نور کم شکار کنند تا از بینایی تیزبین خود استفاده کنند، حفظ کرده اند. در حالی که این رفتار طبیعی است، اما می‌تواند برای همه افرادی که سعی در داشتن یک خواب خوب شبانه دارند، مختل باشد.

اگر گربه شما در شب بیش از حد فعال است، مطمئن شوید که او اسباب بازی های تعاملی برای بازی در روز دارد. اسباب بازی هایشان را بچرخانید تا جدید و هیجان انگیز باشند. همچنین می توانید قبل از خواب به گربه خود یک وعده غذایی کوچک بدهید تا به خواب آلودگی گربه کمک کند. اگر گربه شما بسیار صدادار است یا به نظر می رسد که در شب درد دارد، باید به دامپزشک خود مراجعه کنید.

کمک رسانی به گربه شما

در حالی که برخی از رفتارهای عجیب گربه احمقانه یا دوست داشتنی هستند، برخی دیگر که مانند بیدار ماندن تمام شب یا بیرون رفتن ازظرف خاک می تواند مشکل ساز باشد. در حالی که کارهایی وجود دارد که می توانید برای رفع مشکلات رفتاری رایج در خانه انجام دهید، اگر سؤال یا نگرانی دارید باید با دامپزشک خود صحبت کنید.

منبع: https://www.aspcapetinsurance.com/resources/14-weird-cat-behaviors-explained/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *