بیماری حیوانات

بیماری های شایع در گربه ها کدامند ؟

Common diseases in cats 1

بیماری های شایع در گربه ها شامل چه مواردی می شود؟ مسلما اگر گربه خود را عاشقانه دوست داشته باشید، نسبت به حفظ سلامتی حیوان خانگی خود نیز هر کاری که لازم باشد انجام می دهید. یکی از این کار های مهم، شناخت بیماری گربه ها و علائم آنها  و در نهایت خرید داروی گربه است.

گربه ها نیز همانند انسان ها مریض می شوند و لازم است تا هر چه سریع تر، تحت نظر دامپزشک قرار بگیرند. هر کدام از بیماری های گربه ها، علائم و درمان مخصوص به خود را دارند. شناخت علائم انواع بیماری گربه ها با پیشگیری اولیه از سمت شما صورت می گیرد. اما تشخیص دقیق و ارائه درمان مناسب باید تحت نظر دامپزشک متخصص انجام شود.

لازمه افزایش عمر گربه و مراقبت از سلامت اعضای خانواده، پیشگیری از مریضی های شایع در بین گربه ها است. توصیه می شود تا اطلاعات کاملی را در این کسب نمایید. 

 

 

انواع بیماری گربه ها

فهرست عناوین بررسی شده :

1. لیست بیماری های گربه خانگی
– اسهال
– عفونت دستگاه تنفسی
– بیماری تحتانی دستگاه ادراری گربه
– بیماری ‌ها و عفونت های لثه و دندان
– شکستگی ها
– بیماری های کلیوی
– مشکلات عفونتی چشم
– وجود کک در بدن گربه
– دیابت
– پرکاری تیروئید
2. بیماری های خطرناک گربه
– بیماری سرطانی
– بیماری هاری گربه
– بیماری کلسی ویروس
– بیماری پنلو کوپنی

 

لینکهای مفید : 
فروش لوازم جانبی گربه

 

لیست بیماری های گربه خانگی

اگر تا به امروز سرپرستی هیچ حیوانی را بر عهده نگرفته اید، باید نسبت به مسائلی آگاهی داشته باشید‌. پس اگر قصد دارید در آینده اقدام به سرپرستی حیوان خانگی نمایید، لازم است نسبت به بیماری های شایع در گربه ها آگاهی داشته باشید.

همچنین رسیدگی ها و خطرات توجه نکردن به این موارد باید قبل هرگونه اقدامی در صدر کار های شما باشد. قطعا حیوانات خانگی با انسان ها تفاوت بسیار زیادی دارند. هر کدام از حیوانات، مراقبت و توجهات ویژه خود را می طلبند.

اگر در نگهداری از حیوانات بی توجه باشیم، آنها درگیر بیماری ها و مشکلات وخیمی خواهند شد. در این گفتار از وبلاگ زوکلیک قصد داریم شما را با رایج ترین بیماری ها در بین گربه ها آشنا کنیم.

لیست شایع ترین بیماری های گربه خانگی  :

1. اسهال

اگر گربه خانگی داشته باشید، قطعا با این مورد به خصوص در سنین پایین او مواجه شده اید. اسهال از بیماری های شایع در گربه ها است که می تواند برای صاحب گربه، نگرانی را به وجود بیاورد. لازم است بدانید که اسهال همانند تب در انسان ها، یک بیماری محسوب نمی شود. بلکه اسهال شدن گربه نشان دهنده بروز یک بیماری شایع در بدن گربه ها است.

از علائم اسهال می توان به نیاز مکرر گربه برای دفع، آبکی شدن مدفوع وکم غذا شدن گربه اشاره کرد. اگر اسهال با استفراغ شدید همراه باشد و بیشتر از دو روز طول بکشد، نشان دهنده بیماری جدی در گربه ها است. به همین خاطر نیاز است تا سریعا به دامپزشکی منتقل شود. اسهال شدن گربه می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که رایج ترین عوامل بروز آن شامل موارد زیر است.

– خونریزی داخل شکم یا مقعدی
– تغییر ناگهانی در رژیم غذایی گربه
– عوارض ناشی از دارو های بیهوشی بعد عمل
– التهاب روده
– بروز حساسیت به خوراکی، گیاه یا عطر
– مصرف بیش از حد لبنیات
– مسمومیت

2. عفونت دستگاه تنفسی

این بیماری از رایج ترین بیماری ها در بین گربه ها است. اگر سریعا متوجه عفونت دستگاه تنفسی نشوید و درمان مناسب او را شروع نکنید، باعث مرگ سریع گربه خود خواهید شد. واکسیناسیون به موقع در ماه های ابتدایی تولد گربه برای اغلب بیماری های شایع در گربه ها، مناسب است.

واکسیناسیون می تواند گربه ها را از بسیاری بیماری های کشنده نجات دهد. بیماری کلسی ویروس یکی از بیماری های خطرناک گربه می باشد. بیماری کلسی ویروس اگر واکسینه نشود، می تواند فوراً گربه شما را از پا درآورد. برای خرید واکسن گربه می توانید از همینجا اقدام کنید.

3. بیماری تحتانی دستگاه ادراری گربه

بیماری تحتانی دستگاه ادراری گربه، هم در گربه های نر و هم در گربه های ماده اتفاق می افتد. گربه هایی که دارای اضافه وزن هستند، بیشتر در معرض درگیری با این بیماری قرار می گیرند. تحقیقات نشان می دهد استرس، تغییرات محیطی ناگهانی، ژنتیک، رژیم غذایی، جنسیت و عادات نظافتی همگی میتوانند به مشکلات ادراری دامن بزنند. درصد بروز این بیماری که از بیماری های شایع در گربه ها است در ماده ها بیشتر است. برخی از علائم درگیری گربه با این بیماری شامل موارد زیر می باشد.

  • درد زیاد و ناله کردن هنگام ادرار
  • وجود خون در ادرار
  • لیسیدن بیش از حد محل ادرار
  • عدم تحمل و ادرار کردن در مکانی جز ظرف مخصوص
  • افسردگی، بی حالی
  • کم اشتهایی

سیستیت یعنی التهاب مثانه، که اغلب در اثر استرس ایجاد می شود. بدین ترتیب شناخت منابع استرس گربه و محدود کردن آنها می تواند یک کار مفید و پسندیده تلقی شود. گاهی امکان دارد که منابع استرس به راحتی شناسایی نشوند. به عنوان مثال، ارتباط گربه خانگی شما با یک گربه بیرونی می تواند سبب افزایش استرس در گربه شما شود.

بیماری های شایع در گربه ها

4. بیماری ها و عفونت های لثه و دندان

از جمله علائمی که این بیماری دارد می توان به مشکلات تنفسی، کم شدن اشتها، و عوض شدن حالت جویدن غذا و سخت غذا خوردن گربه ها اشاره کرد. همچنین تغییر رنگ لثه ها، قرمزی، تورم و زخم شدن دهان ، از دست دادن ناگهانی دندان ها و تراوش آب از دهان از دیگر علائم بروز این بیماری است‌.

عفونت دندان و لثه از بیماری های شایع در گربه ها است که به عنوان دردناک ترین بیماری برای گربه محسوب می شود. بدین ترتیب توصیه می شود با استفاده از مسواک و خمیر دندان به بهداشت دهان او توجه کافی داشته باشید.

اسباب بازی ها و خوردنی های جویدنی زیادی هستند که می توانید برای پیشگیری از این مشکلات استفاده کنید. این جویدنی در پت شاپ ها وجود دارد که می توانید با تهیه آن، از بروز این بیماری جلوگیری کنید.

5. شکستگی ها

بازیگوش بودن گربه ها همیشه جزو مواردی است که باعث ایجاد این شکستگی ها می شود. روزانه بسیاری از صاحبان گربه ها به دامپزشکی مراجعه می کنند. آنها خبر از آن می دهند که گربه دلبندشان از بالکن یا پنجره به پایین پرت شده است. این پرت شدن سبب ایجاد شکستگی های مکرر در گربه ها می شود. درمان سریع شکستگی گربه ها می تواند شانس بیشتری برای ادامه حیات آنها فراهم کند.

6. بیماری های کلیوی

بیماری کلیوی از اساسی ترین ناهنجاری ها در گربه سانان و بیماری های شایع در گربه ها است. مسمومیت، ضربه به بدن گربه، انواع عفونت و افزایش سن از عواملی است که سبب بروز این بیماری می شود. این نوع از بیماری گربه های خانگی می تواند تا پایان زندگی با گربه دلبندتان همراه باشد. بیماری های کلیوی دارای درمانی بسیار سخت و زمان بر هستند. از جمله علائمی که می تواند نشان از بروز این بیماری باشد شامل :

– ریزش موی شدید
– افزایش مصرف آب و تکرر ادرار
– بی حالی و کم شدن اشتها

بدین ترتیب می توان گفت که بیماری های کلیوی نیز یکی دیگر از انواع بیماری گربه ها است.

7. مشکلات عفونتی چشم

یکی دیگر از بیماری های معروف گربه ها، مشکلات چشمی است. ورم ملتحمه، آب‌ مروارید، زخم قرنیه، ویروس ‌ها، التهاب، زخم و آسیب، آب سیاه، بیماری‌ های شبکیه و … از جمله مشکلات چشمی و بیماری های شایع در گربه ها است. نشانه ‌های بروز مشکلات چشمی در گربه ها شامل موارد زیر می باشد.

– آبریزش چشمی
– سفید یا قرمز شدن خط چشم و پلک
– چنگ زدن و پنجه کشیدن به چشم
– افزایش ترشح از چشم‌ ها
– قِی کردن چشم و وجود قی در اطراف چشم‌ ها
– وجود یک پرده پلک مانند، در چشم

شاید شما بتوانید متوجه شوید که بیماری گربه چیست؟ اما برای درمان، کاری از دست شما بر نخواهد آمد. توصیه می شود پس از تشخیص بیماری گربه ها و علائم آنها، به دامپزشک مراجعه کنید.

8. وجود کک در بدن گربه

این مشکل در گربه ها با یک درمان ساده و در کوتاه ترین زمان ممکن قابل حل می باشد. اغلب گربه ها در انتقال از محیط آلوده به محیط سالم همواره با این مشکل درگیر هستند. از جمله نشانه های این بیماری می توان به خارش، لیس زدن بدن و ریزش شدید موی گربه اشاره کرد.

رایج ترین بیماری ها در بین گربه ها

9. دیابت از بیماری های شایع در گربه ها

دیابت در گربه ها به خاطر کمبود و یا پاسخ ناکافی بدن به انسولین ایجاد می شود. دیابت اگر درمان نشود، می تواند برای گربه عزیزتان مشکلات زیادی به همراه داشته باشد. همان طور که در انسان ها این بیماری می تواند ارثی باشد، برای گربه سانان نیز این بیماری به صورت ارثی است. برای پیشگیری و درمان سریع گربه بهتر است عواملی که نشان از این بیماری است را در صورت مشاهده جدی بگیرید. این علائم شامل :

– کاهش وزن
– عفونت مجرای ادراری
– تنفس غیر طبیعی
– مصرف بیش از حد مایعات و تکرر ادرار
– تغییر قابل توجه و طولانی مدت در اشتها
– بی حالی و خواب آلودگی زیاد

برای پیشگیری از این بیماری، یک رژیم غذایی به همراه فعالیت بدنی مناسب، ضروری است. با اعمال این شرایط، می توان تا حدودی از بروز این بیماری جلوگیری کرد.

10. پرکاری تیروئید در گربه ها

پرکاری تیروئید یک دیگر از بیماری های شایع در گربه ها است. یک بیماری غدد درون ریز است که می تواند باعث استفراغ، اسهال، افزایش تشنگی، ادرار و فعالیت همراه با کاهش وزن با وجود افزایش اشتها شود. همچنین تیروئید پرکار می تواند بر روی ضربان قلب و فشار خون موثر باشد. از طرفی به نوبه خود بر کلیه‌ ها، قلب و چشم‌ ها اثر نامطلوب خواهد داشت.

در صورت مشاهده هر یک از علائم، بهتر است فورا به دامپزشک خود مراجعه کنید. چرا که بیماری پرکاری تیروئید را می توان با دارو هایی که عملکرد تیروئید را سرکوب می کنند، کنترل کرد. پرکاری تیروئید با آزمایش خون از جمله آزمایش تیروئید و بررسی فشار خون، تشخیص داده می شود. پرکاری تیروئید اگر درمان نشود، به قلب آسیب می رساند و سبب کوری و نارسایی خواهد شد.

بیماری های خطرناک گربه

1. سرطان گربه

سرطان یکی دیگر از خطرناک ترین بیماری های شایع در گربه ها است. این بیماری ناگوار در همه گونه ها وجود دارد که می تواند در اندام های مختلف جاندار ظاهر شود. علائم سرطان بستگی به این دارند که کدام اندام حیوان درگیر بیماری شده باشد.

سرطان یکی دیگر از مریضی های شایع در بین گربه ها است. از انواع آن می توان به سرطان سیستم لنفاوی و سرطان سلولی فلسی اشاره نمود. نوع دوم بیماری بیشتر در گربه های سفید شایع می باشد. از علائم این سرطان ها، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

– تورم بدن و یا قسمتی از بدن
– ضعف و بی حالی
– اسهال و کاهش وزن سری
– مشکل در تنفس و بی اختیاری در ادرار

تصمیم گیری برای انتخاب درمان مناسب این سرطان ها کاملا باید توسط دامپزشک متخصص صورت بگیرد.

2. بیماری ‌هاری گربه

هاری یک بیماری ویروسی در گربه ها است که البته با انسان مشترک می باشد. هاری یکی دیگر از بیماری های شایع در گربه ها است و خطرناک می باشد. این بیماری مشترک علاوه بر گربه ها، برای انسان ها نیز خطرناک و کشنده است. توصیه می شود در صورت مشاهده علائم، آن را جدی بگیرید. امروزه این بیماری ویروسی بسیار کم تر از گذشته گزارش می شود، اما همچنان وجود دارد.

بیماری گربه های خانگی می تواند همانند بیماری هاری خطرناک باشد که اغلب گریبان گیر گربه ها است. بیماری هاری علاوه بر اینکه دارای علائم شدید و کشنده است، خیلی آسان به گربه های دیگر و حتی انسان ها منتقل می شود. علائم بیماری هاری در گربه ها شامل موارد زیر است.

– کف کردن دهان
– مشکلات عصبی شدید
– گشاد شدن مردمک چشم
– تغییر رفتار گربه

یکی از نکات مهم در ارتباط با این بیماری این است که بیماری هاری می تواند مدت زمان زیادی نهفته باقی بماند. بدین ترتیب علائمی از خود نشان نخواهد داد و تمام این مدت سایر گربه ها را مبتلا می کند.

3. بیماری کلسی ویروس

بیماری کلسی ویروس از جمله بیماری های شایع در گربه ها است. این بیماری ویروسی است که متاسفانه در بین گربه ها رواج دارد. این بیماری ویروسی بسیار خطرناک و کشنده است که علائم بسیار شدیدی را ایجاد می کند. نکته ‌ای که در رابطه با این بیماری و تمامی بیماری های ویروسی وجود دارد، سرعت پخش انهااست. این بیماری به سرعت پخش می شود و بهتر است سریعا درمان شود.

این بیماری کشنده در اغلب بچه گربه ها و گربه های بالغ که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، شایع است. البته این به آن معنا نیست که گربه های بالغ با سیستم ایمنی قوی هرگز مبتلا نمی شوند. کلسی ویروس دستگاه ‌های مختلفی از بدن را درگیر می کند که شامل سیستم تنفسی و گوارشی است.

4. بیماری پنلو کوپنی

دیگر بیماری ویروسی که در گربه ها بسیار شایع و البته خطرناک و کشنده است بیماری پنلو کوپنی است. این بیماری ویروسی مانند کلسی ویروس اغلب بچه گربه ها را گرفتار می کند. بیماری های شایع در گربه ها همچون پنلو کوپنی اگر در زمان مناسب شناسایی و درمان نشوند، سبب مرگ گربه خواهند شد.

این بیماری ویروسی مشابه با بیماری پاروا در سگ است. بیماری پاروا یک بیماری ویروسی است که سبب ضعف حیوان می شود و علائم گوارشی ایجاد می‌ کند. بدین ترتیب گفته می شود که پنلو کوپنی از خانواده پاروا است. اسن بیماری می تواند به اندازه یک هفته در بدن گربه به صورت پنهان و نهفته باقی بماند. راه های تشخیصی متفاوتی برای این بیماری وجود دارد که می‌ توان به کیت های تشخیصی، نمونه‌ گیری و پی سی آر اشاره داشت.

مسلما داشتن یک گربه بیمار می تواند شما را به شدت آزرده خاطر نماید. اگر هر علامتی به موقع تشخیص دهید و گربه شما به صورت سالانه چکاپ برود، هر بیماری قبل درمان است. همانطور که می دانید گربه ها موجوداتی بسیار حساسی هستند.

اگر به مشکلات به وجود آمده برای آنها بی توجه باشید، سریعا منجر به مرگ آنها خواهید شد. لازم است در صورت مشاهده هر علائمی که در قسمت بالا به آن اشاره شد، او را به دامپزشکی ببریم. این مشکلات می توانند روی خلق و خو و رفتار گربه خانگی شما تاثیر بگذارند.

در چنین شرایطی بهتر است فورا حیوان خانگی خود را به نزدیک ترین کلینیک که می شناسید ببرید. سپس پزشک مربوطه را از علائم و تغییرات او مطلع سازید. متناسب با نوع بیماری و درصد درگیری گربه عزیز شما، درمان های متفاوتی وجود دارد.

بدین ترتیب پس از انجام آزمایش های مربوطه و ویزیت تخصصی، مراحل درمانی او توسط دامپزشک متخصص صورت می گیرد. درمان های خانگی متفاوتی برای گروه های مختلف بیماری وجود دارد. آنچه که مشخص است باید قبل از انجام هرگونه خود درمانی گربه تان در خانه، به دامپزشک معتبر مراجعه کنید.

مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *