تربیت حیوانات

تربیت گربه

تربیت گربه

 تربیت گربه نسبت به تربیت سگ ها نیاز به  صبر و برد باری بیشتری دارد. چرا که خصوصیات اخلاقی این دو حیوان کاملا از یکدیگر متفاوت است. در واقع هنگام  تربیت حیوانات ، گربه ها جزو موجودات مستقل، باهوش و حساس به شخصیت خود هستند.

گربه ها می توانند یک پت مناسب، برای زندگی پر مشغله امروزی باشند. آنها می توانند بدون نگران و آموزش، مدت بیشتری را به تنهایی سپری کنند. این حیوانات از گردش روزانه معاف هستند و به صورت غریزی محل دستشویی خود را پیدا می کنند.

مزیت هایی که گربه ها نسبت به سگ ها دارند، باعث شده تا خانواده ها تمایل زیادی برای تربیت آنها داشته باشند. برای اینکه بتوانید از گربه ها نگهداری کنید لازم است نکات مهم تربیت گربه را فراموش نکنید.

در ادامه همراه این بخش از وبلاگ زوکلیک باشید تا با نحوه آموزش گربه خانگی آشنا شوید.

فهرست عناوین بررسی شده :

1. آموزش گربه خانگی
2. آموزش و تربیت گربه
3. چگونه گربه را تربیت کنیم
4. نکات مهم در تربیت گربه خانگی

تربیت گربه خانگی

آموزش گربه خانگی

گربه ها جزو حیوانات مهربان و دوست داشتنی هستند که بسیاری از افراد تمایل دارند از آنها مراقبت کنند. در این باره باید گقت که این حیوانات خانگی نیز همانند سایر حیوانات به آموزش نیاز دارند.

آموزش و تربیت گربه خانگی برای اینکه در آینده با مشکل مواجه نشوید، الزامی است. البته در نظر داشته باشید که نیازی نیست به آنها همانند سگ ها آموزش بدهید. به عنوان مثال به سگ ها باید به خوبی و با صرف زمان زیاد آموزش دستشویی را بدهید.

این در حالی است که گربه ها به طور غریزی تمایل دارن تا دستشویی خود را بر روی خاک انجام بدهند. بدین ترتیب انجام اینکار بسیار راحت و آسان برای صاحب پت می باشد. بهتر است تربیت بچه گربه بعد از خواب و یا بعد از بازی باشد.

لینک های مفید : آموزش یاد دادن اسم گربه

 آموزش و تربیت گربه

بسیاری از افرادی که گربه خانگی، تصور می کنند که گربه ‌ها به هیچ عنوان نربیت‌ پذیر نیستند. به همین خاطر به پت خود اجازه می دهند تا هر کار که دوست دارد انجام بدهد. همینجا باید بگوییم که چنین تصویری کاملا اشتباه است. گربه ها نیز همانند

سگ ها می توانند آموزش را درک کنند و یاد بگیرند. فقط لازم است هنگام تربیت آنها مقداری صبر و حوصله به خرج بدهید. اگر گربه خود را تربیت نکنید با گذشت زمان پت شما بسیار خرابکار خواهد شد. مسلما تربیت گربه لجباز دشوار خواهد بود. در ادامه به برخی از آن ها می پردازیم، همراه ما باشید.

لینک های مفید : فروش کنسرو گربه خانگی

 چگونه گربه را تربیت کنیم؟

 آموزش های بهداشتی در تربیت گربه :

همانطور که پیش از این بیان کردیم، گربه ها موجودات کاملا مستقلی هستند. اما همواره در بعضی از موارد بهداشتی به کمک ما نیاز دارند. انجام دادن تمام موارد زیر و رعایت کردن آنها سبب حفظ سلامتی گربه ها خواهد شد.

1. آموزش ادرار به گربه

گربه ها به صورت غریزی می دانند که باید در خاک دستشویی کنند. تنها کافی است گربه را با ظرف مخصوص دستشویی آشنا کنید.

حال اگر از بچه گربه مراقبت می کنید که هنوز با محل دستشویی آشنا نیست، شرایط فرق می کند. بهتر است بعد از بیدار شدن از خواب یا پس از بازی کردن آنها را در خاکشان قرار دهید. بچه گربه شما در صورت نیاز از آن استفاده می کنند و با گذشت زمان به آن عادت خواهد کرد.

2. آموزش برس کشیدن گربه

برس کشیدن گربه ها به صورت روزانه برای تربیت گربه خانگی همواره وجود دارد. با این تفاوت که در نژاد های مو کوتاه روزی یکبار و نژاد های مو بلند دو تا سه بار است.

بهتر است از همان روز های ابتدایی پت خود را به برس کشیدن عادت دهید. بهترین زمان برای برس کشی بعد از غذا یا بعد از بیدار شدن است. فراموش نکنید که در فصل ریزش مو، باید تعداد دفعات برس کشیدن را بیشتر کنید.

3. آموزش مسواک زدن به گربه

سلامت دهان و دندان اهمیت زیادی در زندگی گربه شما دارد. از همان کودکی به آن توجه کنید تا دهان گربه شما بوی بدی ندهد. دندان هایش جرم نگیرد و زرد نشود. در غیر این صورت ناچار هستید آموزش و تربیت گربه را کنار بگذارید و برای حل مشکل به دامپزشکی بروید. حتی ممکن است مجبور به کشیدن دندان گربه خود باشید.

4. ناخن گرفتن گربه

اگر تا به حال ناخن گربه خود را نگرفته اید، اینکار را تنهایی انجام ندهید. توصیه می شود از دامپزشک یا شخص دیگری کمک بگیرید. چرا که ممکن است به ناخن صدمه بزنید و با خونریزی مواجه شوید. بهترین زمان برای انجام اینکار، وقت استراحت گربه است.

5. حمام کردن گربه

گربه ها به صورت ذاتی تمیز هستند و با لیس زدن خود را تمیز می کنند. گربه ها به گردش بیرون از خانه نیز نیازی ندارند، بنابراین به استحمام کمتری نیاز دارند. میتوانید گربه خود را به صورت فصلی حمام ببرید. حمام بیش از حد، باعث خشکی پوست و در نتیجه ریزش مو می شود.

نکات مهم در تربیت گربه

 فرمان های ابتدایی در تربیت گربه 

تمام گربه ها همانند انسان ها دارای شخصیت مخصوصی هستند. در قدم اول سعی کنید گربه خود را به خوبی بشناسید. میزان یادگیری همه گربه ها یکسان نیست ی خود را به خوبی بشناسید و هرگز به کاری مجبورش نکنید، فراموش نکنید میزان یادگیری تمام گربه ها یکسان نیست، آنها را به انجام کاری مجبور نکنید. گربه ها صدای صاحب خود را تشخیص می دهند و نسبت به صدا حساس اند.

1. آموزش اسم به گربه

سعی کنید در هر شرایطی گربه خود را با اسمش مخاطب قرار دهید. هنگامی که با گربه بازی می کنید یا برایش غذا می گذارید، اسمش را صدا کنید. هیچگاه تماس چشمی با پت را فراموش نکنید. سعی کنید هنگام آموزش و تربیت گربه هرگز اسم آن را تغییر ندهید. چرا که نه تنها استقبال نمی کنند بلکه ناراحت نیز خواهند شد.

2. آموزش “نه” به گربه

زمانی که گربه کار درستی را انجام می دهد، او را تشویق می کنید. بدین ترتیب در مقابل رفتار نادرست آنها نیز باید برخورد مناسبی داشته باشید.

ابتدا مشخص کنید که دوست ندارید گربه در چه مکان هایی حضور داشته زاشد! چه مکان هایی را اسکرچ نکند! سپس به تن صدای خود توجه داشته باشید و هرگز داد نزنید و دعوا نکنید. کافیست با لحن جدی و محکم با برقرار کردم ارتباط چشمی اسمش را صدا کنید و بگویید نه‌.

3. آموزش گاز نگرفتن

تربیت گربه لجباز می تواند در سنین بالاتر دشوار باشد. گربه ها موجودات بسیار بازیگوشی هستند که دوست دارند با صاحب خود بازی کنند.

آنها علاقه خود را با گاز گرفتن دست و پای شما بیان می کنند که کاملا طبیعی است. در نتیجه گاز گرفتن یکی از بازی های مورد علاقه گربه ها با یکدیگر می باشد. مراقب باشید این بازی را با شما انجام ندهند. این عملکرد در دو آن کودکی برای شما جذاب، شیرین و خوشایند است. اما در سنین بالاتر این عادت گربه باعث زخم شدن بدن شما خواهد شد.

 فرمان های نمایشی در تربیت گربه 

فرمان هایی که در این قسمت به بررسی آنها پرداخته ایم را می توانید به برنامه آموزشی گربه خود اضافه یا حذف کنید. لازم است بعد آنکه گربه فرمان آموزشی را یاد گرفت، به سراغ دستور جدید بروید. تا گربه تان بطور کامل و درست دستور قبل را آموخته باشد.

1. فرمان “بشین” و “پاشو”

در ابتدا تمرین را روی یک صندلی و یا اسکرچر گربه خود آغاز کنید. سپس یک قاشق از کنسرو را به آرامی بالای سر گربه برده و همزمان بگویید بشین. زمانی که گربه نشست، دکمه کلیکر و یا خودکار را بزنید. در نهایت اجازه دهید غذا داخل قاشق را بخورد. پاشو یکی دیگر از ابتدایی ترین فرمان های تربیت گربه است. دستتان را زیر شکمش ببرید، به آرامی به سمت بالا هدایت کنید و بگویید پاشو.

 

آموزش و تربیت گربه

2. فرمان “دست بده”

برای اجرای این فرمان لازم است گربه شما نشستن را آموزش دیده باشد. سپس پس از آنکه گربه نشست دستتان را در مقابل او قرار دهید و بخواهید که دست بدهد. اگر واکنشی دریافت نکردید، به آرامی پنجه گربه تان را لمس کنید. برای بار دیگر پنجه‌اش را در دست بگیرید و برای چند ثانیه بالا بیاورید. همزمان بگویید دست بده و غذا را به او بدهید.

3. فرمان ”بزن قدش”

پیش از هر اقدامی از گربه خود بخواهید بنشیند. برای شروع دستتان را از حالت دست بده طی چند مرحله تا حالت بزن قدش بالا بیاوردید. به یکباره دست خود رو جلوی صورت گربه گرفته و بگویید بزن قدش، به خاطر آموزش های قبلی، احتمالا سریع تر یاد بگیرد.

نکات مهم در تربیت گربه

1. زمان آموزش گربه باید کوتاه و با تکرار همراه باشد.
2. وقت مناسبی را برای تمرین انتخاب کنید و با حوصله باشید.
3. عواملی که حواس گربه را پرت می کند از محیط دور کنید
4. مکان خاصی رو برای تربیت گربه در نظر نداشته باشید و به موقعیت نگاه کنید.
5. داد زدن یا تنبیه بدنی گربه ممنوع.
6. از بقیه اعضای خانواده برای آموزش گربه کمک بخواهید.
7. از سیستم پاداش و تشویق با خرید غذای گربه استفاده کنید.
8. کلیکر هم یه وسیله خوب برای آموزش گربه می باشد که می توانید آن را خریداری کنید.

توییتر زوکلیک را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *