بیماری حیوانات, سگ

بیماری های شایع در سگ ها و علائم آنها

بیماری های شایع در سگ ها

شناخت بیماری های شایع در سگ ها، از مهم ترین عواملی است که می تواند بر روی سلامتی آنها موثر باشند. سگ ها به عنوان وفادار ترین حیوان شناخته می شوند که همواره در طول تاریخ، همدم انسان بوده اند.

در واقع سگ ها می توانند بهترین حیوان خانگی باشند به شرط آنکه، بهداشت آنها به خوبی رعایت شود. در ارتباط با بیماری حیوانات خانگی و مریضی های شایع در بین سگ ها شامل انواع عفونت های ویروسی، باکتریایی، و انگلی می باشد.

برخی از این بیماری های سگ ها، شایع تر و نسبتا خطرناک تر هستند. به همین خاطر توصیه می شود تا نسبت به بیماری های شایع در سگ ها اطلاعات لازم را کسب کنید و در نهایت از داروی سگ استفاده کنید. همچنین لازم است تا برای پیشگیری و درمان بیماری های معروف سگ با دامپزشکان و مشاوران صحبت کنید.

بیشتر انواع بیماری سگ ها، در جاهای شلوغ و پرجمعیت شایع می باشند. یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از شیوع بیماری های خطرناک سگ ها، عدم حمل سگ ها به مکان های شلوغ و تماس با سگ های بیمار است. انواع عفونی بیماری های سگ معمولا از طریق هوا منتقل می شوند. در نتیجه بیماری می تواند از راه تنفسی، به جریان خون حیوانات وارد شود.

البته لازم است بدانید که بیماری سگ های خانگی از طریق محل خواب مشترک، ظروف، وسایل نظافت، توسط حیوانات یا حشرات آلوده، و از طریق زخم های باز سرایت خواهند کرد. در ادامه این مطلب از زوکلیک همراه ما باشید تا بدانید بیماری سگ چیست. همچنین این امکان فراهم شده تا با بیماری های شایع در سگ ها، آشنا شوید.

بیماری های سگ

لینکهای مفید : بیماری های شایع در گربه ها

 فهرست عناوین بررسی شده :

1. رایج ترین بیماری ها در بین سگ ها
– کرونا ویروس
– دیستمپر سگی
– پارو ویروس
– آنفولانزای سگی
– پارا آنفولانزای سگی
– بیماری کنل کاف
– لپتوسپیروز
– هپاتیت
– بیماری هاری
– کرم قلب
– بیماری لایم سگی
2. در پایان بیماری های شایع در سگ ها

 رایج ترین بیماری ها در بین سگ ها

همانند انسان، انواع بیماری سگ ها وجود دارد، که برخی از این بیماری های سگ اهمیت بیشتری دارند. مریضی های شایع در بین سگ ها بسیار مهلک و مسری هستند. در ادامه بیشتر درباره بیماری سگ ها و علائم آنها صحبت خواهیم نمود تا با اغلب بیماری های شایع در سگ ها آشنا شوید. شایع ترین بیماری سگ های خانگی شامل :

لینکهای مفید : تربیت حیوانات خانگی

1. کرونا ویروس

یکی از انواع بیماری سگ ها است که باعث ایجاد عفونت روده ای می شود. کرونا ویروس می تواند تا حدودی مسری باشد و سایر سگ های اهلی یا وحشی را مبتلا کند. عفونت حاضر از این ویروس به دو سوم بالایی روده کوچک محدود می شود. در اغلب موارد ممکن است که بیماری از خود هیچ علامتی نشان ندهد و با گذشت زمان از بین برود.

با این حال عفونت ویروس کرونا به عنوان یکی از بیماری های شایع در سگ ها می تواند برای توله سگ ها و سگ هایی که دچار نوع دیگری عفونت شده اند مشکل ساز باشد.

این بیماری یکی دیگر از بیماری های کشنده است. پس اگر به آلوده شدن توله سگ خود مشکوک هستید، حتما به دامپزشکی مراجعه کنید. دامپزشک برای اطمینان، علائم حیوان خانگی شما را بررسی و در صورت نیاز درمان خواهد کرد.

لینک های مفید : 
بهترین برند غذای گربه

علائم کرونا ویروس :

در سگ های مسن تر معمولا بدون علامت است. اصلی ترین علامت در آنها شامل استفراغ، اسهال، و دهیدراسیون یا کم آبی بدن می شود. بهترین راه درمان با تزریق مایعات و الکترولیت ها به مقدار زیاد می باشد.

2. دیستمپر سگی

دیستمپر سگی، جزو شناخته شده ترین بیماری های سگ است که به عنوان یک یک بیماری ویروسی بسیار خطرناک نیز شناخته می شود. بیماری دیستمپر قابلیت انتقال از طریق هوا و راه تنفسی را دارد. دیستمپر جزو لیست بیماری های سگ خانگی است که می تواند به شدت مسری باشد.

در حال حاضر برای بیماری دیستمپر که یکی از بیماری های شایع در سگ ها است راه معالجه پیدا نشده است. بدین ترتیب لازم است تا حیوان خود را به کلینیک ببرید تا با استفاده از واکسیناسیون از این بیماری کشنده پیشگیری شود.

-علائم دیستمپر :

تب بالا، سرفه، بیحالی، بی اشتهایی، تنفس سنگین، چشمان قرمز، و آبریزش بینی از علامت این بیماری است. البته اسهال و استفراغ هم ممکن است ایجاد شود.

3. پارو ویروس

پارو ویروس سگی یک بیماری مهلک است که فوق العاده مسری می باشد. این بیماری می تواند از طریق مدفوع سگ آلوده، ظروف آب، غذا، لباس و فرش منتشر شود. بدین ترتیب خیلی مهم است که نسبت به تزریق واکسن پارو ویروس برای سگ تان اقدام نمایید. به خاطر مسری بودند این بیماری، ضروری است به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنید، چرا که این بیماری تا ماه ها بر روی اشیا باقی می ماند.

 علائم پارو ویروس :

این بیماری که یکی از بیماری های شایع در سگ ها است باعث بروز بی اشتهایی، بیحالی، اسهال خونی و استفراغ مداوم می شود. توصیه می شود بدون اتلاف وقت، با دامپزشک مخصوص سگتان تماس بگیرید. احتمال دارد حیوان خانگی شما آلوده باشد و سبب انتقال ویروس به سایر سگ ها در کلینیک شود.

Types of dog diseases

4. آنفولانزای سگی

آنفولانزای سگی، یکی از بیماری های خطرناک سگ است که یک عفونت ویروسی تنفسی شمارده می شود. بیماری معرفی شده دارای قدرت سرایت کنندگی بسیار زیادی است که می تواند بیماری کنل کاف را به وجود بیاورد. کنل کاف یکی از بیماری سگ های خانگی است که عفونت نای و ریه را می آورد. این بیماری به راحتی بین سگ هایی که در تماس با هم هستند، منتقل می شود.

علائم آنفولانزای سگی :

سرفه، عطسه، ترشحات بینی، مشکلات تنفسی، تب متغیر، بی اشتهایی، و بیحالی از علائم اغلب بیماری های شایع در سگ ها است. اگر نتوانستید این بیماری را درمان کنید، احتمال دارد که با علائم بیماری پنومونی نیز رو ‌به ‌رو شوید.

5. پارا آنفلوانزای سگی

پارا آنفلوانزای سگی، جز لیست بیماری های سگ خانگی است که کاملا مسری می باشد. این بیماری ویروسی تنفسی از طریق تماس با سگ های آلوده، ظروف و محل خواب مشترک، منتقل می شود. پارا آنفولانزای سگی می تواند به سرعت در بین سگ هایی که در تماس نزدیک با هم هستند سرایت کند.

برای درمان بیماری، لازم است تا دامپزشک برای سگ شما دارو های آنتی بیوتیک تجویز نماید. با مصرف این دارو ها، شاهد درمان حیوان خانگی خود خواهید بود.

 علائم پارا آنفولانزای سگی :

سرفه، تب، ترشحات بینی، بی اشتهایی، و کاهش انرژی و بی رمقی از رایج ترین علائم این بیماری است. با مشاهده این علائم در سگ خود، بدون اتلاف وقت به دامپزشکی بروید و سگ خود را تحت معاینه و درمان قرار دهید.

6. بیماری کنل کاف

بیماری کنل کاف، معروف به تراکئوبرونشیت سگی، یکی دیگر از بیماری های شایع در سگ ها است. این بیماری عفونی و بسیار مسری و جزو مهم ترین بیماری های سگ و بیماری های خطرناک سگ می باشد. این بیماری از طریق هوا، بخصوص در نواحی پر تراکم به سرعت منتشر می شود. اغلب داروی بیماری کنل کاف به صورت اسپری برای بینی توسط دامپزشک تجویز می شود.

هرچند یک داروی تزریقی نیز وجود دارد که برای برخی سگ ها تجویز می شود. این دارو های تزریقی مخصوص سگ هایی است که دارای درد و ناراحتی بسیار زیادی هستند.

 علائم بیماری کنل کاف :

سگ های بیمار یه سرفه های خشک و حساس، قی کردن، و ترشحات بینی دچار می شوند. اغلب بی اشتهایی، گاهی عفونت ثانویه به صورت پنومونی، تب شدید، بیحالی، و در بسیاری از موارد مرگ ممکن است رخ بدهد.

7. لپتوسپیروز

لپتوسپیروز یک بیماری باکتریایی و از بیماری های شایع در سگ ها می باشد. این بیماری در اغلب موارد از طریق آب آلوده منتقل می شود. بدن ترتیب تلاش کنید تا از خوردن آب های آلوده گودال ها، برکه ها، حوضچه ها، دریاچه ها، مخازن یا کانال های آب توسط سگ ها، جلوگیری کنید. منبع و مخزن اصلی آلودگی آب، ادرار موش، خوک، و گاو می باشد.

 علائم لپتوسپیروز :

تب بالا، بی اشتهایی، استفراغ، بیحالی، افسردگی، درد عضلانی، اسهال، و مشاهده خون در ادرار توسط این بیماری رایج است. لپتوسپیروز کبد و کلیه ها نیز می تواند به شدت درگیر کند. بدین ترتیب حواستان به نوشیدن آب زیاد و دفع ادرار بیش از حد، چشمان زرد و استفراغ مداوم باشید.

8. هپاتیت سگی

هپاتیت سگی، معروف به بیماری روبارث، یکی از بیماری های معروف سگ ها است. این بیماری اغلب با بیماری دیستمپر سگی اشتباه گرفته می شود. این بیماری ویروسی می تواند از طریق مدفوع، ادرار، خون و بزاق نیز به سرعت انتشار یابد.

علائم هپاتیت سگی :

از علائم هپاتیت که یکی از بیماری های شایع در سگ ها است می توان به تب بالا، سرفه، بی اشتهایی، افسردگی، استفراغ، لثه های رنگ پریده، و درد شکمی. علائم زردی نیز می تواند به دنبال آلوده و عفونی شدن کبد و کلیه ها توسط این عفونت آشکار شود.

9. بیماری هاری

هاری یکی از مریضی های شایع در بین سگ ها است. این بیماری یک بیماری ویروسی است که اغلب کشنده می باشد. این بیماری خطرناک هنگامی به سگ ها منتقل می شود که توسط یک حیوان آلوده زخمی شود. این حیوان می تواند گرگ یا خفاش باشد. در واقع، گاز گرفتگی توسط این حیوانات که آلوده هستند، سبب انتقال ویروس به بدن سگ ها می شود.

دو نوع هاری وجود دارد، “خشمگین”، و “فلج کننده”. هاری خشمگین در سگ ها یک سری تغییرات شدید رفتاری ایجاد می کند و آنها را به حیواناتی خشمگین تبدیل می نماید. هاری فلج کننده علائمی مثل ضعف و از دست دادن تعادل و تطابق دارد. با ادامه فرایند بیماری، فلجی سگ را به همراه دارد.

 علائم هاری سگ :

تب شدید، تشنج، فلجی، فک افتاده، ناتوانی در بلعیدن، عدم تعادل، کمرویی یا برعکس خشمگین بودن، تغییرات رفتاری مکرر، پارگی دهان از علائم شایع در بیماری هاری است.

رایج ترین بیماری ها در بین سگ ها

10. کرم قلب از بیماری های شایع در سگ ها

گروهی از بیماری های سگ، از نوع انگلی می باشند. کرم قلب انگلی جزو لیست بیماری های سگ خانگی قرار می گیرد. کرم قلب انگلی در قلب سگ زندگی می کند. اسم این کرم دیروفیلاریا ایمیتیس است و بیماری حاصله دیروفیلاریازیس نیز گفته می شود. این انگل می تواند به قلب، رگ های خونی و ریه های سگ آسیب جدی وارد کند.

در اثر ادامه این آسیب ها، یک عفونت بسیار کشنده حیوانات خانگی شما را درگیر خواهد کرد. نوزاد یا لارو کرم های قلب از طریق پشه ها و مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیری منتقل می شوند. آسان ترین و کم هزینه ترین راه برای جلوگیری از آلوده شدن سگ به کرم های قلبی، انجام آزمایش خونی سالیانه و مصرف قرص های ضد انگلی است.

علائم کرم قلب :

کرم قلب سبب بیحالی، سرفه، مشکلات تنفسی، بیماری قلبی، کاهش وزن می شود. با مشاهده این علائم به عنوان یکی از بیماری های شایع در سگ ها، در کسری از ثانیه با دکتر دامپزشک سگ خود تماس بگیرید.

11. بیماری لایم

این بیماری توسط یک نوع باکتری به نام بورلیا بورگدوفری اتفاق می افتد. همچنین اصلی ترین راه انتقال این بیماری به سگ ها، از طریق نیش کنه های خونخوار است. هنگامی که این باکتری وارد جریان خون سگ می شود، به مفاصل او نشر پیدا می کند.

با گذشت زمان سگ ها و توله سگ ها یک درد شدید را حس خواهند کرد. بیماری لایم جزو بیماری های معروف سگ ها است که در صورت عدم درمان، مرگ آور است. برای اینکه از این بیماری پیشگیری کنید، از واکسن یا آنتی بیوتیک ها استفاده نمایید.

علائم بیماری لایم :

درد، بی اشتهایی، تب، لنگش از رایج ترین علائم بیماری لایم به عنوان یکی از بیماری های شایع در سگ ها است. در صورت مشاهده این علااینتر سگ خود، حتما با دامپزشک تماس بگیرید.

در انتهای این نوشتار متوجه شدید که بیماری سگ چیست؟ همچنین با اغلب بیماری سگ ها و علائم آنها نیز آشنا شدید. اغلب عفونت‌ هایی که سگ ها را درگیر می کند، از طریق هوا و جریان خون منتقل می ‌شوند. البته همانطور که پیش از این گفتیم این بیماری ها از طریق وسایل مشترک، نیش حشرات و … نیز می تواند منتقل شود. امیدوار هستیم با مطالعه این بخش از زوکلیک توانسته باشیم اطلاعات شما را بیشتر کنیم.

مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *