آرایش حیوانات, سگ

آرایش سگ و روش های تاثیرگذار

آرایش سگ

زمانی که قصد داریم سرپرستی یک سگ خوشگل و پشمالو را بر عهده بگیریم، باید به هر چیزی که به بهداشت و آرایش سگ مربوط می شود، اهمیت بدهیم. اما چگونه سگ خود را آرایش کنیم؟ کسب اطلاعات در زمینه آرایش حیوانات ، یکی از روش های موثر بر شیوه نگهداری از حیوانات خانگی می باشد.

همانطور که شما برای خود یک روتین بهداشتی روزانه در نظر گرفته اید، دوست وفادار شما نیز به یک روتین مناسب روزانه آرایشی و بهداشتی نیاز دارد. اگر شما به امور حیواناتی همچون سگ ها رسیدگی کنید علاوه بر مرتب بودن سگ، سبب افزایش تسلط خود بر آنها خواهید شد.

لینک های مفید : قیمت لوازم جانبی سگ

فهرست عناوین بررسی شده :
1. آموزش آرایش سگ
2. چگونه سگ خود را آرایش کنیم
3. بهترین روش آرایش سگ
– آرایش سگ در منزل
4. روش های تاثیرگذار در آرایش سگ

لینک های مفید : بیماری های شایع در سگ ها

 آموزش آرایش سگ

برای اینکه بدانیم چگونه سگ خود را آرایش کنیم؟! باید حتما آموزش ببینیم. آموزش سگ یک کار کاملا حرفه ای و تخصصی است که هر فردی در ابتدا بدون هیچ آموزشی قادر به انجام آن نیست. برای این کار باید در آموزشگاه های مختلف آرایشی ثبت نام کنید و به صورت حضوری وارد کلاس ها شوید.

در این کلاس ها می توانید به خوبی با نحوه آرایش سگ ( کوتاهی مو ها، کوتاهی ناخن ها، پیرایش گوش و … ) آشنا شوید. لازم به ذکر است که مشاهده ویدیو های مرتبط آموزشی نیز موثر است. اما همواره شرکت در کلاس های حضوری می تواند تاثیرات بهتری بر نحوه عملکرد شما بگذارد.

نحوه آرایش سگ

 چگونه سگ خود را آرایش کنیم؟

توجه به آرایش و نظافت حیوانات کمک می کند تا آنها علاوه بر ظاهر خوب، احساس مثبتی نیز داشته باشند. با رعایت نکات بهداشتی، سگ های خود را در برابر بیماری‌ های مختلف واکسینه کرده اید.

نظافت منظم حیوانات خانگی به شما این امکان را می دهد که مو، دندان ‌ها، چشم ‌ها، گوش‌ ها و ناخن‌ های سگ خود را از نظر وجود مشکل بررسی نمایید. البته زمان آرایش حیوانات خانگی، بستگی به جثه، نژاد به طور مثال نژاد پامرانین و نوع پوشش حیوانات دارد.

همواره داشتن عادات بهداشتی منظم برای یک سگ سالم ضروری است، اما حیوانات بر خلاف انسان ها نیازی به نظافت و عادات بهداشتی روزانه ندارند. مهم ترین چیزی که لازم است برای آرایش سگ به آن توجه کنید، نژاد سگ است.

مسواک زدن، تمیز کردن گوش، کوتاه کردن ناخن بدون در نظر گرفتن نژاد سگ، توصیه نمی شود. توجه به نژاد، یکی از جنبه های ضروری مراقبت از حیوانات خانگی می باشد. نحوه آرایش سگ به چند مرحله تقسیم می شود که در قسمت زیر، به بررسی یک به یک آنها پرداخته ایم. این موارد شامل :

لینک های مفید : 
خرید کنسرو سگ

1. برس زدن بدن سگ ها

قطعا اگر در هفته چندین بار موی سگ خود را برس بزنید، سگ شما کاملا مرتب و تمیز می ماند. توصیه می شود تا انتها به سمت پوست حیوان خانگی خود برس بزنید. با انجام این فرایند، عمل ماساژ گردش خون را تحریک کرده و پوسته و شوره را از بین می برد. لازم است بدانید که نوع برس خریداری شده باید متناسب با بافت و طول پوشش سگ شما باشد.

به عنوان مثال سگ هایی که دارای موی بلند هستند، به برس های سنجاقی نیاز دارند. برس های سنجاقی دارای پین های بلند و گرد از جنس استیل یا روکش کروم می باشند. نوع دیگری از برس ها در آنلاین شاپ ها وجود دارد که بسیار نرم تر هستند و وظیفه از بین بردن مو های مرده را دارند.

این شانه ها، همان شانه های لاستیکی هستند. تمامی سگ ها ریزش مو دارند، اگرچه در بعضی از این نژاد ها، ریزش مو بیشتر است. به همین خاطر برس زدن منظم به عنوان یکی از راه های آرایش سگ، به کنترل ریزش موی آنها کمک می کند.

2. حمام کردن سگ ها

همه سگ ها باید بسته به نژاد و نوع مو خود، به صورت منظم برای نظافت به حمام بروند. شستشوی بیش از حد بدن حیوانات، روغن ‌های طبیعی بدن سگ ها را از بین خواهد برد. با از بین رفتن روغن طبیعی، بدن آنها خشک شده و خز روی بدنشان خشن می شود.

در صورت نیاز، بهتر است از شامپو های ملایم فرموله شده برای سگ های خود استفاده کنید. ابتدا سگ را داخل یک وان یا لگن حمام قرار دهید و در گوش هایش گلوله های پنبه ای قرار دهید. پیش از انجام این عمل، با چند قطره روغن معدنی (مثل پارافین) پنبه ها را آغشته کنید.

سپس سگ ها را با آب گرم خیس کنید و شامپو را از پشت گردن مالش دهید. پس از کف کردن و شستشو، سگ خود را به طور کامل با آب گرم بشویید. در صورت لزوم بجای استفاده از حوله، با سشوار حیوان را خشک کنید. موهای اون را شانه بزنید تا گره نخورد. برای اینکه بدانید در هفته چندین مرتبه به آرایش سگ با حمام کردن نیاز دارید، از دامپزشک سوال کنید.

آرایش سگ در منزل

3. کوتاه کردن ناخن سگ ها

اگر ناخن ها به موقع کوتاه شوند، پاهای حیوانات شما نیز سالم تر خواهد ماند. وجود ناخن های بیش از حد بلند، در راه رفتن سگ ها اختلال ایجاد می کند. راه رفتن برای آنها ناخوشایند و حتی ممکن است دردناک باشد.

ناخن های بلند به راحتی می شکنند و ممکن است درد ایجاد کنند. این اتفاق معمولاً در پایه ناخن، جایی که رگ ‌های خونی و اعصاب قرار دارند، اتفاق می افتد. اگر صدای کلیک کردن ناخن ها را بر روی زمین می شنوید، نشان دهنده ناخن‌ های خیلی بلند است.

برای کوتاه کردن ناخن‌ های سگ خود، از یک گیره مخصوص برای اینکار استفاده کنید. برای اینکار، کافی است انتهای ناخن ها را کوتاه کنید، چرا که اغلب سگ ها از کوتاه کردن ناخن خود بیزار هستند. شما می توانید با استفاده از تشویقی یا سایر روش ها، سگ خود را به نگه داشتن پاهایش عادت بدهید.

بدین ترتیب می توانید به راحتی ناخن های سگ خود را کوتاه کنید. کوتاه کردن یک یا دو ناخن را در یک زمان مناسب شروع کنید. سگ شما باید یاد بگیرد که شما قصد ندارید به او آسیب برسانید. اگر نمی توانید ناخن های سگ را به درستی کوتاه کنید، می توانید به سراغ مراکز آرایش سگ و سایر حیوانات بروید.

4. تمیز کردن گوش سگ ها

لازم است گوش های سگ خود را حداقل ماهی یک بار تمیز کنید. مخصوصا اگر سگ شما دارای مشکلات گوش می باشد. توصیه می شود قسمت بیرونی گوش را با استفاده از یک پارچه مرطوب یا یک سواب پنبه تمیز کنید.

حتما سواب پنبه را به روغن های معدنی آغشته کنید و هرگز چیزی را به زور وارد گوش نکنید. برخی از نژاد سگ ها برای حفظ گردش هوا نیاز دارند تا موی داخل گوش خود را بکنند. از دامپزشک خود بپرسید که آیا ابن کار برای سگ شما ضروری است یا خیر.

همواره بهتر است تا گوش و مجرای گوش را به خوبی نگاه کنید و بو نمایید. نشانه هایی مثل قرمزی شدید، تورم، ذرات یا ترشحات (قهوه‌ ای یا زرد رنگ) یا بوی متعفن و مخمر مانند، ممکن است نشان دهنده عفونت باشند. در چنین شرایطی لازم است تا به یک دامپزشک متخصص مراجعه کنید.

این مشکلات اغلب زمان کوتاهی بعد از استحمام یا شنا کردن به خاژر جمع شدن رطوبت مشخص می‌ شود. مهم است که هر گوش پس از خیس شدن کاملاً خشک شود. برای آموزش آرایش سگ بهتر است ویدیو های آموزشی را نیز مشاهده کنید.

5. مسواک زدن سگ ها

دندان های حیوانات خانگی خود را با مسواک و خمیر دندان های مخصوص تمیز کنید. اگر سگ شما از مسواک زدن بیزار است، با انگشت خود شروع به مالش دادن دندان ها و لثه هایشان کنید.

با انجام اینکار، عادت می کنند که شما قصد آسیب زدن به آنها را ندارید. سپس اندکی خمیر دندان را روی انگشت خود قرار دهید و اجازه دهید آن را بو کند و لیس بزند. در نهایت همین کار را با استفاده از مسواک انجام دهید.

اسباب بازی ‌هایی را برای جویدن تهیه کنید که به تمیز کردن دندان ‌های سگ کمک می ‌کنند. هرچه سگ شما بزرگتر می ‌شود، تارتار (پلاک دندان) در او ایجاد شود.

برای پاک نمودن این پلاکت ها، به دامپزشک مراجعه کنید. مسواک زدن روزانه دندان ‌های سگ شما عالی است اما ممکن است شما وقت چند بار مسواک زدن در هفته را داشته باشید. تارتار (پلاک دندان) بعد از 48 ساعت بر روی دندان های سگ شما ایجاد می‌ شود. شما می توانید انگشت دست خود را با استفاده از یک گاز یا پارچه بپیچانید، سپس ندارن ها را پاک کنید.

مشکلات دندانی در سگ ها می‌ تواند بیماری های جدی تری را برای آنها ایجاد کند. بیماری های مثل بیماری های قلبی، بیکاری های کلیوی و … سلامت سگ ها را به خطر می اندازد. سگ خود را به تمیز کردن مرتب دندان ‌هایش عادت بدهید. مراکز آرایش حیوانات نیز می توانند این کار را برای شما انجام دهند.

آموزش آرایش سگ

بهترین روش آرایش سگ

بهترین روش آرایش سگ، آرایش سگ در منزل است. پیرایش و اصلاح موی سگ یکی از مواردی است که در نگهداری حیوانات خانگی اهمیت بسیار زیادی دارد. اصلاح موی سگ، آرایش و نظافت سگ در منزل علاوه بر اینکه از ریزش شدید موی سگ پیشگیری می کند، باعث ایجاد زیبایی و پاکیزگی حیوان خانگی شما نیز می شود.

همچنین آرایش و رسیدگی به سگ در منزل، از گرمازدگی سگ در تابستان و سرماخوردگی آن در زمستان جلوگیری می کند. با استفاده از این روش می تواند سلامت پوست و موی حیوانات را به سرعت بهبود ببخشید. همچنین از گره خوردن مو های سگ در امان هستید.

با همه این ها آرایش سگ در منزل با حضور کارشناسان و آرایشگران حرفه ای در منزل شما ممکن است. بدین ترتیب بدون داشتن هیچگونه نگرانی، می توانید با خیال راحت اینکار را انجام دهید‌. همچنین آرایش و نظافت حیوانات در منزل به همراه آرایشگر، باعث می شود تا سگ با آرامش بیشتری این مرحله را بگذراند.

هنگام انجام آرایش پیش از هر اقدامی پوست او را چک کنید. اینکار را با کشیدن انگشتان خود از داخل موی سگ خود شروع نمایید. در صورت وجود توده ها یا برآمدگی های غیر عادی و … به دامپزشک مراجعه کنید. می توانید پوست را از نظر زخم، قرمزی، بثورات، لکه های طاس و شواهدی از هجوم انگلی بررسی کنید.

روش های تاثیرگذار در آرایش سگ

با حضور متخصص آرایش سگ در منزل، می توانید همزمان به سگ خود بیاموزید که از جلسات نظافت لذت ببرد. اغلب سگ ها، مخصوصا توله سگ ها، هنگامی که برای اولین بار آنها را با روال نظافت آشنا می کنید، نیاز به تشویق و تقویت مثبت دارند. لازم است از روش هایی استفاده کنید که روی آرایش حیوانات تاثیر مثبت بگذارند.

به طور مثال، اندکی محلول تمیز کننده را روی سطح قابل شستشو پخش کنید. اجازه بدهید تا سگ یا توله سگ خود در زمان مسواک زدن یا شستن بدن آنها، آن را لیس بزنند. به همراه آرایشگر، مراحل آرایش در منزل را به آرامی انجام دهید. سگ خود را تحسین و تمجید کنید تا توله سگ شما منتظر جلسه نوازش بعدی از سمت شما باشد.

یکی دیگر از روش های تاثیرگذار در آرایش سگ، در زمان بعد از حمام است. بعد از طی کردن مراحل حمام، یک تشک ضد لغزش در وان قرار دهید. با انجام اینکار، از سر خوردن سگ خود به اطراف جلوگیری کرده آید.

به طور مرتب گوش های سگ خود را چک کنید. بدین ترتیب لازم است تا هنگام آرایش در منزل سگ، به گوش های او نگاه دقیق تری داشته باشید. برخی از علائم مشکلات گوش سگ، تکان دادن سر یا خراشیدن گوش های خودشان می باشد. حضور آرایشگران سیار برای بسیاری از صاحبان سگ بسیار می تواند راحت تر باشد.

فردی که به عنوان آرایشگر سگ استخدام می کنید، باید در تاریخ و ساعت مقرر به نزد شما بیاید. فردی که در زمان مناسب حاضر می شود، بهترین آرایشگر به حساب می آید. ضمن اینکه دیگر استرس سوار کردن سگ به وسیله نقلیه یا هدایت آنها به مکان های دور را نخواهید داشت. چرا که تمام این امور، سبب افزایش اضطراب در سگ شما خواهد سد.

آرایش حیواناتی مثل سگ، گربه و … بسیار مهم است. انجام اینکار به صورت مرتب، مزایای بسیاری دارد که برای سگ نیز مهم است. اگر به این موضوع دقت نکنید، موهای آنها بلند شده و سبب ایجاد گره در موی آنها خواهید شد. گره ها محل خوبی برای رشد انواع باکتری ها و قارچ ها می باشد. به دنبال این مسئله، بیماری های پوستی نیز برای او به وجود می آید.

همچنین موهای بلند در تابستان، گرما را در بدن سگ افزایش می دهد. بنابراین ممکن است مشکلاتی مثل مشکلات گوارشی برای او به وجود بیاورد. امیدوار هستیم با مطالعه این مطلب، با نحوه آرایش حیواناتی همچون سگ آشنا شده باشید.

مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *