سگ, تربیت حیوانات

تربیت سگ نگهبان

نکات مهم در تربیت سگ نگهبان

 تربیت سگ نگهبان  و  آموزش تربیت حیوانات  از جمله تربیت سگ گارد برای کسانی که دارای سگ های نگهبان هستند از اهمیت ویژه ایی برخوردار می باشد.  تمامی نژاد های سگ در زمان گذشته به عنوان سگ نگهبان و سگ گارد مورد استفاده قرار می گرفتند. سگ نگهبان به گروهی از سگ هایی گفته می شود که حس غریزی نگهبانی دارند. این سگ ها به دلیل ویژگی های ظاهری و بدنی، می توانند وظیفه پاسبانی و نگهبانی را به درستی انجام بدهند.

ضمن اینکه  تربیت سگ نگهبان از مشکلاتی نظیر پرخاشگری، خشونت و مشکلات رفتاری پیشگیری خواهد شد ، در این بخش از مجله زومگ قصد داریم تا درباره روش های تربیت سگ نگهبان صحبت کنیم. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

لینک های مفید : رفع ترس سگ

تربیت سگ نگهبان

 فهرست عناوین بررسی شده :
1. نحوه تربیت سگ نگهبان
2. آموزش تربیت سگ نگهبان
3. نکات مهم در تربیت سگ نگهبان
4. آموزش سگ نگهبان چگونه انجام می شود؟

لینگ های مفید : بیماری های شایع در سگ ها

 نحوه تربیت سگ نگهبان

آموزش سگ نگهبان یک مقوله کاملا حساس و مهم است. چرا که انجام یک کار اشتباه و ناشایستی هنگام تربیت سگ گارد، می تواند او را به یک سگ خشن، پرخاشگر و حتی خطرناک تبدیل کند. سگ های پرخاشگر ممکن است به هر فردی حمله کنند و تهدیدی برای انسان ها به حساب بیایند. معمولاً در زمینه تربیت سگ نگهبان دو رویکرد وجود دارد که شامل :

– تربیت توله سگ برای نگهبانی و محافظت (سگ هشدار دهنده)
– تربیت سگ های نگهبان بگیر (برای حمله به آدم‌ ها)

البته رویکرد دوم مورد تایید تیم زوکلیک نیست و به هر فردی توصیه نمی شود. چرا که در اغلب موارد، برای نگهبانی از باغ و املاک و منزل، سگ هشدار دهنده می تواند مناسب تر باشد. سگ های بگیر اغلب برای مأموریت های ویژه پلیس، ارتش و مراقبت از افراد تربیت می شوند.

لینک های مفید : فروش غذای سگ

 آموزش تربیت سگ نگهبان

برای آموزش سگ گارد و آموزش سگ نگهبان لازم است از همان تولگی و از سن 8 هفتگی یا دو ماهگی شروع شود. اما آموزش سگ نگهبان چگونه انجام می شود؟ در ادامه به صورت قدم به قدم درباره آموزش و تربیت سگ صحبت کرده ایم. برخی از مراحل مهم تربیت توله سگ برای نگهبانی شامل :

1. اجتماعی کردن توله سگ

شاید کمی عجیب به نظر برسد؛ ولی اولین قدم در تربیت سگ نگهبان، اجتماعی کردن او است. زیرا سگ هایی که هنوز اجتماعی نشده اند، با آدم ها و موقعیت های جدید آشنا نیستند. بدین ترتیب احتمال دارد در صورت ترسیدن، انسان ها را گاز بگیرند. حتی ممکن است هنگام مواجه شدن با خطر، فرار کنند.

البته اجتماعی کردن سگ ها، بدین معنا نیست که آنها با افراد غریبه، دزد و مزاحم رفتار خوبی داشته باشند. بلکه به این معنا است که سگ بتواند فرق بین دوست و غریبه و موقعیت طبیعی و غیر طبیعی را تشخیص بدهد.

برای اینکه بتوانید سگ خود را اجتماعی کنید، قدم به قدم پیش بروید. توله سگ ها را از سن ۲ ماهگی به بعد، با آدم های غریبه، محیط ‌های جدید، تا آشنا، حیوانات و موقعیت ‌های مختلف به تدریج آشنا کنید. با ادامه این آموزش ها، سگ شما به خوبی اجتماعی و خوش رفتار خواهد شد.

2. تربیت سگ نگهبان با آموزش فرمان برداری

دومین مرحله مهم هنگام تربیت و آموزش سگ گارد، آموزش فرمان‌ برداری و اطاعت اولیه است. فرمان برداری و اطاعت بدون مخالفت، پایه و اساس تربیت توله سگ ها برای نگهبانی و سگ گارد است. همچنین آموزش فرامین اولیه نیز جزء مهم‌ ترین مراحل آموزش سگ نگهبان می باشد. حتی تربیت حرفه ‌ای ‌ترین سگ های پلیس و ارتش هم از آموزش فرامین اولیه شروع می‌ شوند. ۲ ماهگی بهترین سن برای یاد دادن آموزش هایی مثل بشین، بیا، بمان، پارس کن و ساکت به آنها است.

آموزش تربیت سگ های نگهبان

3. پارس کردن و ساکت شدن به فرمان

سگ ها همانند سایر حیوانات به صورت غریزی با مشاهده و شنیدن هر چیزی پارس می کنند. بدین ترتیب نیازی نیست که نحوه پارس کردن را به آنها آموزش بدهید. تنها نکته مهم در این مرحله این است که سگ فقط باید به فرمان و دستور شما پارس کند. بدین ترتیب لازم است تا در این مرحله به آنها مفهوم خطر و تهدید را نیز آموزش دهید. آنها یا د خواهند گرفت که چه زمانی باید پارس کنند و چه زمانی باید ساکن باشند.

برای آموزش تربیت سگ نگهبان، سگتان را با قلاده به فضای باز یا مکانی ببرید که احتمالاً با دیدن پرنده و حیوانات دیگر شروع به پارس کردن خواهد کرد. سپس هر زمان سگ شروع به پارس کردن نمود او را تشویق کنید. تشویقی شما می تواند به صورت کلامی یا حتی دادن خوراکی باشد. در مرحله بعد، از یک فرمان کلامی مثل «پارس کن» را به آموزش اضافه کنید. هر زمان که سگ با فرمان شما پارس کرد، به او تشویقی بدهید.

4. همیشه از تائید مثبت استفاده کنید

متأسفانه برخی افراد چنین تصور می کنند که خشونت بیشتر نسبت به سگ ها، آنها را به سگ نگهبان تبدیل می کند. این در حالی است که یکی از بهترین و موثر ترین روش های تربیت سگ نگهبان، استفاده از تائید مثبت است. استفاده از تنبیه و خشونت هیچگونه تاثیری بر روی فرمان برداری آنها نخواهد داشت. تنها باعث می شود تا آنها به یک سگ خشن و خطرناک تبدیل شوند.

سگ ها به صورت کاملا غریزی بر اساس نتایجی که رفتارشان در پی دارد، یاد می گیرند. بدین ترتیب اگر بعد از انجام یک رفتار شایسته تشویقی دریافت کنند، ترغیب به تکرار آن رفتار خواهند شد. اما در مقابل اگر هیچ جایزه ای در مقابل رفتار درست خود نگیرند، سگ دلیلی برای تکرار رفتار خود نخواهد داشت.

نکات مهم در تربیت سگ نگهبان

مسلما آموزش انواع سگ های نگهبان یک شبه اتفاق نمی افتد. آموزش سگ گارد و تربیت سگ گارد نیازمند صبر و زمان بسیار زیادی می باشد. در ادامه این گفتار با نکات مهم در تربیت سگ نگهبان آشنا خواهیم شد که شامل :

1. تفاوت بین سگ نگهبان و سگ مهاجم را بدانید

سگ‌ های نگهبان برای محافظت از خانواده ها و دارایی‌ های افراد آموزش دیده اند. آنها یاد گرفته اند تا در مواقع خطر پارس کنند. در مقابل سگ های مهاجم، اموزشدیده تند تا در مقابل تهدیدات، تهاجمی شوند. اغلب سگ‌ های مهاجم نیرو های پلیس را همراهی می کنند.

2. نژاد مناسب سگ را انتخاب کنید

به طور کلی شما می توانید از اغلب سگ ها به عنوان سگ نگهبان یا سگ گارد استفاده کنید. اما همواره نژاد های مخصوصی وجود دارند که به عنوان بهترین سگ نگهبان شناخته می شوند. بهترین سگ ‌های نگهبان، ژرمن شپرد و دوبرمن پینچر هستند.

3. اجتماعی شدن یک پیش نیاز است

پیش از آنکه حیوان خانگی خود را به عنوان سگ نگهبان آموزش دهید، لازم است اقداماتی انجام بدهید. ابتدا اطمینان حاصل کنید که سگ شما می تواند بین محیط های عادی با محیط تهدید آمیز تمایز قاعل شود. قطعا با اجتماعی کردن سگ خود، به این هدف می توانید نزدیک شوید. بهترین سن تربیت سگ نگهبان بین ۳ تا ۱۲ هفتگی است.

روش های تربیت سگ نگهبان

4. آموزش فرمان برداری بسیار حیاتی است

آموزش سگ گارد به آگاهی سگ شما از دستورات اولیه بستگی دارد. او باید بتواند به دستور شما بایستد، بنشیند و دراز بکشد. مهارت های گفته شده در آموزش تکنیک های دفاعی مثل گارد ایستادن و پارس کردن بسیار مهم است.

5. تشویق کردن را فراموش نکنید

برای اینکه آموزش شما کارآمد باشد، برای رفتار خوب آنها جایزه در نظر بگیرید. در مقابل اگر سگ شما رفتار ناشایست از خود نشان داد، او را نادیده بگیرید و بهش توجه نکنید. با انجام این کار، سگ شما به احتمال زیاد رفتار هایی را که با آنها جایزه می‌گیرد را تکرار خواهد کرد.

6. تعیین مرزهای مالکیت

در مدت زمان آموزش به سگ خود کمک کنید تا بتواند مرز های مالکیت را بشناسد. به آنها یاد بدهید که دارایی های شما را به عنوان قلمرو خود بشناسند. برای گرفتن نتایج بهتر هنگام تربیت سگ گارد، دادن تشویقی را از یاد نبرید.

 آموزش سگ نگهبان چگونه انجام می شود؟

آموزش سگ نگهبان دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد. تربیت سگ نگهبان به صبر و زمان بسیار زیادی نیاز دارد. با انجام روش های درست، سگ نگهبان تنها از شما محافظت نخواهد کرد، بلکه رفتار مناسبی با شما خواهند داشت. سگ ژرمن یکی از نژاد هایی است که به صورت غریزی سگ نگهبان می باشند.

سگ های ژرمن بسیار باهوش و دقیق هستند و می توانند تمرینات را با دقت بیشتری انجام دهند. البته حتی بهترین نژاد سگ نگهبان نیز بدون آموزش و تربیت اصولی نمی ‌تواند وظایف نگهبانی خود را به درستی انجام بدهد. یکی از مهم ‌ترین نکات آموزش سگ های نگهبان حساس کردن آنها به محافظت هستند.

پینترست زوکلیک را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *