سگ, بیماری حیوانات, نگهداری حیوانات

بیماری قلبی در سگ ها

بیماری قلبی در سگ ها

بیماری قلبی در سگ ها چگونه است؟ علل حمله و بیماری قلبی در سگ‌ها چیست؟ نارسایی قلب در سگ ها چگونه درمان می شود؟ ضمن اینکه در مقاله ایی جداگانه به بررسی شایع ترین بیماری در سگ ها پرداختیم ، از نظر پزشکی قلب سگ نیز می تواند یک منبع نگرانی برای این حیوان با محبت و وفادار باشد.

سگ ها نیز درست همانند انسان ها می توانند دچار انواع بیماری‌های قلبی سگ شوند. اصطلاح بیماری قلبی به شرایطی گفته می شود که قلب و رگهای خونی سگ شما را درگیر کند.

لینک های مفید : 
بهترین برند غذای سگ 

اگر سگ شما هر یک از علائم یا نشانه های رایج بیماری قلبی را دارد، باید سریعاً به دامپزشک مراجعه کنید. بدین ترتیب می توانید از خطرات حمله قلبی در سگ ها جلوگیری کنید. همراه این بخش از وبلاگ زوکلیک باشید تا علاوه بر آشنایی با مشکلات قلبی در سگ ها، با روش‌ های جلوگیری از بیماری قلبی در سگ ها آشنا شوید.

 فهرست عناوین بررسی شده :

1. آشنایی با مشکلات قلبی در سگ ها
2. انواع بیماری‌های قلبی سگ
3. علل حمله و بیماری قلبی در سگ‌ ها
4. نارسایی قلب در سگ ها
5. روش های جلوگیری از مشکلات قلبی در سگ ها

انواع مشکلات قلبی سگ ها

 آشنایی با مشکلات قلبی در سگ ها

مشکلات قلبی سگ ها می تواند پس از تولد به وجود آمده یا مادرزادی باشند. در واقع با پیشرفت علم، روش ها و تجهیزات مختلفی وجود دارند که می توانند به طور دقیق فعالیت طبیعی و انواع بیماری‌های قلبی سگ را تشخیص دهند.

این تجهیزات شامل الکتروکاردیوگرافی و اکوکاردیوگرافی و رادیوگرافی و گوشی مخصوص است. علائم نارسایی قلب در سگ ها شامل سرفه کردن، کوتاه شدن تنفس، ضعف و متورم شدن دست و پا می باشد.

بنابراین اگر سگ دچار حملات غش شود، از رشد طبیعی بازمانده و فعالیت بدنی حیوان کاهش می یابد. همچنین اگر لثه های سگ، آبی و تیره شده بهتر است از دامپزشک کمک بخواهید.

لینک های مفید : 
فروش غذای خشک سگ

 انواع بیماری‌های قلبی سگ

1. شرایط مادرزادی

شرایط مادرزادی جزو مشکلاتی است که از بدو تولد وجود دارد. این مشکل می تواند نتیجه استعداد یک نژاد یا شرایطی باشد که از والدین به توله منتقل می شود. در ادامه شما را با شایع ترین نمونه های بیماری قلبی در سگ ها آشنا می کنیم که شامل :

 نارسایی احتقانی قلب

این بیماری زمانی رخ می دهد که قلب سگ شما در پمپاژ خون در سراسر بدن مشکل داشته باشد. نارسایی احتقانی قلب می تواند سبب افزایش یافتن مایعات و فشار در قلب شود. بدین ترتیب احتمال دارد که به ریه ها نشت کند و بر تنفس سگ شما تاثیرات منفی برجای بگذارد. این وضعیت می تواند علائم آشکار آن تا سال های سال طول بکشد.

 کاردیومیوپاتی اتساعی

این بیماری جزو بیماری هایی است که بر عضلات قلب تاثیر می گذارد. در نتیجه توانایی قلب برای تولید فشار کافی برای پمپاژ خون در سراسر سیستم عروقی کاهش می یابد. مطالعات انجام شده نشان می دهد که این بیماری می تواند ژنتیکی باشد.

البته احتمال دارد که بیماری کاردیومیوپاتی اتساعی ناشی از عوامل مرتبط با تغذیه و عفونت‌ ها باشد. نژاد های باکسر، کوکر اسپانیل و گریت دین، مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

لینک های مفید : 
خرید کنسرو سگ

تنگی عروق ریوی، بیماری قلبی در سگ ها

یک نقص قلبی مادرزادی است که جریان خون را از بطن راست به شریان ریوی مسدود میکند. در نتیجه می تواند جریان خون بین قلب و ریه ها را مختل کند. این نقص در بین نژاد های بولداگ، بوستون تریر، باکسر، جک راسل تریر، ساموید، نیوفاندلند و لابرادور رتریور دیده می‌شود.

2. شرایط اکتسابی

این شرایط اغلب در بین سگ هایی دیده می شود که میانسال و مسن تر هستند. شرایط اکتسابی معمولاً با گذشت زمان ایجاد می شود که نتیجه سبک زندگی نامناسب و پیری طبیعی است. در ادامه تعدادی از رایج ترین بیماری های قلبی در سگ ها که به صورت اکتسابی است معرفی شده است.

  • بیماری دریچه سگ : زمانی این بیماری اتفاق می افتد که قلب ضعیف بشود و شروع به نشت کند.
  • آریتمی : این بیماری در سیستم الکتریکی سگ مشکل ایجاد می کند و در نحوه دستور دادن به قلب اختلال ایجاد می کند.
  • پریکارد : زمانی این بیماری به سراغ سگ ها می آید که کیسه ای که قلب را احاطه کرده است با مایع پر شود. زمانی که با مایع پر می شود بر روی ضربان قلب سگ تأثیر منفی می گذارد.

 علل حمله و بیماری قلبی در سگ‌ها

این مطلب جهت آشنایی با مشکلات قلبی در سگ ها وسط تیم زوکلیک تهیه شده است. بدین ترتیب لازم است تا علل حمله و بیماری قلبی در سگ‌ها نیز بررسی شود که شامل :

1. تومور : توده‌ های توموری وجود دارند که بر روی قلب یا اطراف قلب رشد می کنند. با رشد این توده ها، رگ های خونی می توانند سبب مسدود شدن جریان خون به قلب شوند.

2. کم کاری تیروئید : غده تیروئید وظیفه دارد تا غذا را به شکل سوخت برای بدن تامین کند. اگر هورمون تیروکسین تولید نکند؛ سبب بروز حمله قلبی در سگ ها خواهد شد.

3. سندرم نفروتیک : آسیب کلیه منجر به از دست دادن پروتئینی خواهد شد از لخته شدن خون جلوگیری می کند. لخته شدن خون در قلب یکی از دلایل ایست قلبی در سگها و بیماری قلبی در سگ ها است.

4. عفونت باکتریایی : عفونت در بدن التهاب و انسداد جریان خون به عضله قلب را به همراه دارد.

5. واسکولیت : التهاب رگ های خونی در اثر عفونت، بیماری ناشی از سیستم ایمنی سبب تنگ شدن عروق و مشکلات قلبی سگ می شود.

6. آرتریواسکلروز : پلاک در رگ ها به وجود می آید و در نتیجه جریان خون را محدود می‌ کند. با پاره شدن شریان، شاهد ایست قلبی در سگها خواهیم بود.

نارسایی قلبی در سگ ها

 نارسایی قلب در سگ ها

نارسایی قلب زمانی اتفاق می افتد که قلب نتواند خون اکسیژن دار را به بدن برساند. در وضعیت غیرطبیعی قلب، حجم زیادی از مایع به دلیل نارسایی قلبی در بیرون سیاه رگ‌ ها انباشته می شود.

وقتی که چنین حالتی رخ داد سگ شروع به سرفه خواهد کرد و تنفس آن تنگ خواهد شد. شکم سگ بزرگ می شود و حین تمرین زود خسته می شود. اگر بیماری نارسایی قلبی شناسایی شود، به وسیله داروهای موثر درمان خواهد شد.

 روش های جلوگیری از بیماری قلبی در سگ ها

یکی از روش های جلوگیری از بیماری قلبی در سگ ها، کاهش عوامل خطر حیوان خانگی است. سگ را در وزن مناسب نگه دارید و یک رژیم غذایی مناسب به حیوان بدهید. سپس مطمئن شوید که ورزش منظم دارند.

1. مدیریت وزن : نگه داشتن حیوان خانگی در وزن مناسب برای سلامت حیوان مفید است. همچنین می تواند میزان استرس بر روی قلب سگ را نیز کاهش دهد.

2. رژیم غذایی متعادل و مغذی : یک رژیم غذایی متعادل علاوه بر کنترل وزن، تمام مواد مغذی مورد نیاز حیوان خانگی را ارائه می دهد.

3. ورزش مکرر : انجام ورزش کافی کمک می کند تا سگ شما سالم و شاد باشد. در نتیجه پیاده روی، دویدن، بازی، شنا را در نظر بگیرید.

4. معاینات سالانه : انجام معاینات سالانه به شما این فرصت را می دهد که بر شرایط قلب حیوان خانگی خود نظارت داشته باشید.

5. پیشگیری از انگل های خارجی : پیشگیری از کک و کنه، پیشگیری از کرم قلب خطر ابتلا به بیماری قلبی را در حیوان خانگی شما کاهش خواهد داد. این مشکل 13 درصد از موارد بیماری قلبی را تشکیل می دهد.

6. ارائه مراقبت های دندانی : بیماری های دندانی یکی از شایع ترین بیماری ها در بین سگ ها و گربه ها است. مشکلات دهان و دندان ارتباط قوی با بیماری قلبی در سگ ها دارد همواره لازم است تا سلامت دندان ها را اولویت قرار دهید.

7. شناخت نژاد سگ : برخی از نژاد های حیوانات خانگی همچون سگ ها، بیشتر از سایر حیوانات در معرض بیماری قلبی هستند. این نژاد تا شامل مین کون، پرشین و سیامی برای گربه ها و کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل، بوستون تریر و چیهواهوا برای سگ ‌‌ها است.

از آنجایی که بیماری قلبی در سگ ها می تواند مادرزادی باشد (شرایطی که در بدو تولد وجود دارد) یا اکتسابی به عبارتی این بیماری در طول زمان ایجاد می شود، حتی برای توله سگ ها و سگ های جوان این امکان وجود دارد که مشکلات قلبی داشته باشند.

حیوانات خانگی ما از جمله سگ ها اغلب علائم بیماری قلبی را فوراً نشان نمی دهند. معاینه منظم سگ خود توسط دامپزشک همچنین مراقبت های اولیه به شما کمک می کند تا مشکلات قلبی را در همراه سگ خود تشخیص دهید یا از آن جلوگیری کنید.

مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *