سگ, نژاد حیوانات

انواع نژاد سگ

انواع نژاد سگ

انواع نژاد سگ کدامند؟ برترین نژادهای سگ کدام است؟ ضمن اینکه در مقاله ایی جداگانه از زومگ به بررسی انواع نژاد سگ خانگی پرداخته بودیم ، برای اطلاع از انواع نژاد سگ بهتر است مطالعه راهنمای کامل انواع نژادهای سگ را از دست ندهید. با معرفی نژادهای مختلف در سگ ها متوجه می شوید که سگ ها دارای گونه های مختلفی هستند.

فراوانی این نوع از حیوانات باعث شده تا برای بررسی دقیق تر، آنها را گروه بندی کنند. بدین ترتیب می توانند نژاد های مختلف آن را به صورت آسان تر تشخیص بدهند‌. در واقع نژاد به دسته ای از حیوانات که خواص فیزیولوژیک، آناتومیک و مرفولوژیک یکسانی داشته باشند، گفته می شود.

لینک های مفید : 
بهترین نژاد سگ در ایران

حیوانات نژاد دار می توانند صفات خود را به نسل بعدی نیز منتقل نمایند. به طوری که زن آنها آنقدر زیاد است که فرزندانشان نیز شبیه به خودشان می شوند. حال برای اینکه بدانید انواع نژاد سگ کدامند بهتر است تا انتها همراه ما باشید. چرا که قرار است به معرفی نژادهای مختلف در سگ ها بپردازیم.

معرفی انواع نژاد سگ

 فهرست عناوین بررسی شده 

1. انواع نژاد سگ کدامند
2. معرفی انواع نژاد سگ

 انواع نژاد سگ کدامند؟

نژاد های سگ از لحاظ های مختلفی، تقسیم بندی می شوند. این تقسیم بندی که نشان دهنده برترین نژادهای سگ می شود شامل :

لینک های مفید : 
تربیت حیوانات خانگی

 انواع سگ ها از نظر اندازه و جثه

1. کوچک ( S ) کمتر از ۴۵ سانتی متر
2. اندازه متوسط ( M ) کمتر از ۶۳ سانتی متر
3. اندازه بزرگ ( L ) کمتر از ۹۶ سانتی متر
4. اندازه خیلی بزرگ ( XL ) کمتر از ۱۲۸ سانتی متر
5. اندازه های خیلی بزرگ ( XXL ) کمتر از ۱۶۰ سانتی متر

تقسیم بندی سگ ها از نظر رنگ

به خاطر فراوانی و تنوعی که سگ ها از نظر رنگ دارند، انواع نژاد سگ از لحاظ رنگ مورد تقسیم بندی قرار نمی گیرد.

 تقسیم بندی سگ ها از لحاظ دسته

1. سگ های هوند
2. سگ های اشپیتز
3. سگ های براکیو سفال

لینک های مفید : 
قیمت آرایش سگ خانگی

تقسیم بندی سگ ها از روی وظایف

تقسیم بندی سگ ها از نظر وظیفه مهمترین و کاربردی ترین نوع تقسیم بندی است. که این تقسیم بندی به ۷ گروه مختلف تقسیم می شود که شامل :

1. سگ های شکاری : همانند نژاد گری هاند که یک سگ شکارچی ذاتی است.
2. سگ های ورزشی : از جمله سگهای شکاری می‌توان به گلدن رتریور اشاره کرد.
3. سگ های غیر ورزشی : دالمیشن از معروف ترین انواع نژاد سگ در دسته سگ های غیر ورزشی است.
4. سگ های کار : همانند سگ‌ های سورتمه کش، سگ نگهبان دوبرمن، آکیتا، آلاسکا مالاموت.
5. سگ های گله : همانند سگ های ژرمن شپرد که معروف ترین و در طرفدار ترین سگ جهان محسوب می شوند.
6. سگ های تریر : همانند سگ های نژاد آپارتمانی
7. سگ های بازی : همانند سگ شی هوا هوا

معرفی نژادهای مختلف در سگ ها

 معرفی انواع نژاد سگ

1. سگ های شکاری

از دسته سگ‌ های شکاری، هوند زیبا ترین و معروف ترین نژاد از نژاد زیبای افغان هوند است. منشا اصلی که متعلق به این سگ است، کشور افغانستان می باشد. از ویژگی های ظاهری این سگ می توانیم به جثه بزرگ، موهای بلند، صاف و ابریشمی آن اشاره نمود. وزن سگ های هوند تقریبا ۶۰ کیلوگرم است که شامل اغلب رنگ ها می باشند. طول عمر این حیوانات در صورت رسیدگی، حدودا ۱۴ سال تخمین زده شده است.

1.انواع سگ های شکاری

گری هاند، افغان هاند، باست هاند، بلاد هاند، داشهوند، انگلیش فاکس هاند، آیریش ولف هاند، فرائونه هاند، باسنجی بیگل، برزی، ردیژن ریدج بک، سالوکی و ویپت از انواع نژاد سگ های شکاری هستند.

2. سگ های ورزشی

از بین همه گروه های نام برده شده، سگ های ورزشی از نظر نژاد و هدف بسیار بهتر قابل تشخیص هستند. چرا که اعضای این گروه برای وظایفی که برای آن تربیت شده اند، استفاده می شوند. AKC رسما ۳۲ نژاد را در این گروه توانسته به رسمیت بشناسد. شناخته ترین سگ های ورزشی، سگ های گلدن رتریور و لابرادور رتریور است.

سگ های ورزشی دوست داشتنی، جذاب و قابل آموزش هستند. این گروه از سگ ها جزو رایج ترین نژاد های سگ هستند که اغلب در میان خانواده های ایلات متحده دیده می شوند. به همین خاطر است که آنها توانایی آموزش و انجام خدمات را دارند. طبیعت سگ های ورزشی به گونه ای است که برای خانواده های دارای فرزند مناسب می باشد.

 انواع نژاد سگ های ورزشی

گلدن رتریور، لابرادور رتریور، رتریور مو فرفری، رتریور مو صاف، چساپیک بای رتریور، انگیلیش کوکر اسپانیل، امریکن کوکر اسپانیل، کلامبر اسپانیل، آیریش واتر اسپانیل، انگلیش اسپرینگر اسپانیل، ساسکس اسپانیل، ستر انگلیسی، ستر ایرلندی، پوینتر و ویمررونر.

3. راهنمای کامل انواع نژادهای سگ‌ : سگ های غیر ورزشی

یکی از ویژگی های آشکار در بین نژاد های غیر ورزشی، داشتن بینی های خیس است. از گروه نژاد های غیر ورزشی اطلاعات زیادی وجود ندارد. به همین خاطر نمی توان گفت که شرح وظایف آنها از ۶ گروه دیگر سر پیچی می کند.

تقریبا تمام نژاد های مختلف به نژاد های غیر ورزشی دارای تاریخچه جذابی هستند. امروزه نژاد های غیر ورزشی به عنوان نژاد های همراه در نظر گرفته می شوند. چرا که آنها قابلیت تعامل برای طولانی مدت را دارند.

سگ های غیر ورزشی از نظر اندازه، پوشش، شخصیت و ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند. ویژگی این سگ ها به عنوان یکی از انواع نژاد سگ، بسیار زیاد است که بسیار محبوب هستند.

برترین نژادهای سگ

 نژاد سگ های غیر ورزشی

بیشن فریزای، باستن تریر، بول داگ، فرنچ بولداگ، چاینیز شارپئی، چو چو، دالماسین، کیز هاند، لهاسا آپسو، اسچیپرکی

4. سگ های کار

یک نژاد مشهور و پرطرفدار به نام باکسر وجود دارد که جزو گروه سگ های کار شناخته می شود. منشا سگ های باکسر، آلمان است. باکسر ها، سگ های آرام و دوست داشتنی هستند که تنها در مواقع خطر برای صاحب خود عصبانی می شوند.

بدین ترتیب هنگامی که صاحبش در خطر است، انتظار آرام بودن آنها را نداشته باشید. این سگ بسیار بازیگوش و چالاک است که به همین خاطر جزو سگ های براکیو سفال نیز به حساب می آید. براکیو سفال‌ها دارای دست های پرانتزی، پوزه های افتاده و کمربند شانه ای هستند.

باکسر ها قوی ترین فک را در بین تمامی سگ های نژاد خود دارند. گردن این حیوان عضلانی، فرم سینه کاملا فراخ، شکم باریک و دارای دست و پایی بلند است. قد باکسر بین ۵۵ تا ۶۱ سانتی متر و وزن آن حدود ۲۸ تا ۳۰ کیلو گرم است. طول عمر این حیوان ۱۱ تا ۱۴ سال برآورد می شود.

 انواع نژاد سگ های کار

سگ نگهبان دوبرمن، آکیتا، آلاسکا مالاموت، برنس مانتین داگ، باکسر، جاینت اشنوزر، گریت دین، کمندور، نیپلیتان ماستیف، ماستیف، بول ماستیف، تیبتان ماستیف، نیو فاندلند، روتوایلر، سنت برنارد، ساموید، سیبرین هاسکی

5. راهنمای کامل انواع نژادهای سگ‌ :  سگ های گله

ژرمن شپرد یکی از معروف ترین سگ، از سگ های گله است. ژرمن شپرد بسیار باهوش است و علت معروف شدن آن در دنیا نیز، همین مسئله می باشد. ژرمن به عنوان یک سگ خانواده دوست، ۴ الی ۵ نام دارد. از این سگ به عنوان بهترین سگ رهیاب در کشف مواد مخدر، منفجره و انسان های زیر آوار استفاده میشود.

از مشخصات ظاهری این سگ می توان به فرم ۴ چشمی، برافراشته و بزرگ، بدنی کاملا تنومند، پوزه مشکی، و متناسب، رنگ سیاه در پشت بدن، دم پرپشم و تیره آن اشاره کرد. در صورتی که نژاد این سگ هرگونه نا خالصی داشته باشد گوش ها افتاده و فرم مثلثی و کوچک پیدا می کنند.

منشا این نژاد از سگ، کشور آلمان است. قد آن ۵۵ تا ۶۱ سانتی متر و وزن ۲۷.۵ تا ۳۸.۵ کیلو گرم دارد. طول عمر سگ ژرمن شپرد به عنوان سگ گله، ۱۳ سال برآورد شده است.

نژاد سگ های گله

بلژین ژرمن شپرد، بریارد، کولی، بیردد کولی (کولی ریش دار)، راف کولی (کولی مو زبر)، اسموت کولی (کولی مو نرم)، بردر کولی، ژرمن شپرد (آلساتین)، الد انگیلیش شیپ داگ، شتلند شیپ داگ

راهنمای کامل انواع نژادهای سگ

6. سگ های تریر از انواع نژاد سگ

در میان سگ هایی که جثه کوچکی دارند و از نژاد تریر هستند، سگ کوچک مالتیز معروف است. سگ مالتیز در زیبایی و جذابیت، گوی سبقت را از رقبای سرسخت خود گرفته است. مالتیز دارای یک پوشش ابریشمی سفید، موهای صاف و بدون موج می باشد.

طول موهای این یک می تواند حتی تا ۲۲ سانتی متر نیز رشد کند‌. این مقدار از رویش باعث می شود تا گوش ها و حتی دم های آنها توسط موها پوشانده شود. این سگ دارای پوزه سیاه رنگ همراه با سوراخ بینی گشاد و چشمی سیاه به صورت گرد و بزرگ است. قد این حیوان ۲۱ تا ۲۵ سانتی متر و وزن ۳ تا ۴ کیلو گرم می باشد.

نژاد سگ های تریر

ایردل تریر، بدلینگتون تریر، بوردر تریر، بول تریر، کی‌رن تریر، دندی دینمنت تریر، کری بلو تریر، نورویچ تریر، اسکاتیش تریر، سیلی هم تریر، اسکای تریر، سافت کتد ویتن تریر، استافورد شر بول تریر، هر وایر فاکس تریر

7. سگ های بازی یکی دیگر از انواع نژاد سگ

نژاد های متعلق به گروه بازی، جثه کوچکی دارند که در انواع پوشش ها و رنگ ها وجود دارند. بدین ترتیب این سگ ها می توانند افراد با هر سلیقه ای را به سمت خود جذب کنند. در واقع این سگ ها بسیار کوچک هستند و یک نسخه شخصی از سگ های کار می باشند. به نحوی که به سختی در کنار محبتی که به شما می ورزند کار می کنند. جثه کوچک آنها باعث شده برای حیاط و آپارتمان های کوچک مناسب باشند.

نژاد سگ های بازی

آفن پینچر، مینیاتور پینچر، کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل، شی هواهوا، چاینیز کرستد، ایتلین گری هاند، جنیز چین مالتز، پاپیلون، پکینیز، پامرانین، پودل، پاگ، شیتزو، سیدنی سیلکی تریر از انواع نژاد سگ بازی هستند.

پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در زمینه خرید به کارشناسان مجموعه زوکلیک ارتباط برقرار کنید. بدین ترتیب انتخاب درست و مناسبی در این زمینه خواهید داشت.

مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *