سگ, تربیت حیوانات

کتک زدن سگ

کتک زدن سگ

کتک زدن سگ چه عواقبی دارد؟! آیا تربیت سگ با کتک زدن امکان پذیر است یا خیر؟! برای پاسخ دادن به این سوالات بهتر است تا انتهای این بخش از وبلاگ زوکلیک با ما همراه باشید. در واقع فریاد زدن سر سگ و تنبیه فیزیکی شدید یکی دیگر از اشتباهات رایج در بین صاحبان سگ است. همواره صاحبان سگ باید طوری رفتار کنند که موجبات رفع ترس سگ را فراهم کنند

هنگامی که تنبیه سگ را با کتک زدن و فریاد زدن شروع می‌ کنید، سگ شما ترسو می شود. به طوری که با توجه به این شرایط تنبیهی ( کتک زدن سگ ) سگ دیگر در آینده از شما فرمان برداری نخواهد کرد. زمانی که او را صدا میزنید و می گویید به طرف من بیا، آن خاطرات تلخ برایش تداعی می شود.

بنابراین به جای اینکه حیوان به طرف شما بیاید، از شما دور و دورتر خواهد شد. کتک زدن توله سگ هیچ آموزشی به حیوان خانگی شما نمی دهد. تنها این حیوانات یاد خواهند گرفت که از تنبیه شدن دوری کنند. پس بجای تنبیه سگ، رفتار های درست را به او آموزش دهید. تنبیه درست و مثبت، نوعی تدبیر ابتکاری جهت تفهیم توله سگ به اشتباه بودن رفتارش می باشد. در ادامه شما را با عوارض کتک زدن سگ و سایر مشکلات آنها صحبت نموده ایم.

لینک های مفید : تربیت گربه

 فهرست عناوین بررسی شده :
1. تربیت سگ با کتک زدن
2. عوارض کتک زدن سگ
3. کتک زدن سگ چه عواقبی دارد؟
4. کتک زدن توله سگ
5. تنبیه سگ

تربیت سگ با کتک زدن

 تربیت سگ با کتک زدن

سگ ها جز حیواناتی هستند که کینه به دل نمی گیرند. اما اصلی ترین دلیلی که باعث شده سگ از شما بترسد، ثبت شده لوی شما در بانک حافظه او است. زمانی که شما به سمت حیوان خود می روید، با استشمام بوی شما و تداعی تنبیه یا کتکی که از سمت شما بوده است، عقب نشینی و کز می کند.

البته اگر کتک زدن سگ در مدت زمان طولانی تکرار نشده باشد، احتمالش بالاست که سگ مجددا به شما اعتماد نماید. کاری که شما نباید انجام بدهید این است که وادارش کنید که بخواهد با شما آشتی کند. مثلا توی سه کنج گیرش بندازید و سعی کنید بهش نزدیک بشوید.

در واقع شما باید به سگ خانگی یا نگهبان خود زمان بدهید. هنگامی که سگ از شما می ترسد، هرگز به اون خوراکی ندهید. این یعنی: «من بابت ترس به تو جایزه میدم و نوازشت میکنم، پس تو به ترسیدنت ادامه بده!» سگ ها زمانی که میترسند، دمشان را بین پاهایشان قرار می دهند و کز می کنند.

تنبیه سگ هراسان و مضطرب، موجب وخیم تر شدن ترس و نگرانی آن می گردد. به خاطر عدم توانایی رعایت اصول تنبیه، بهتر است تنبیه توسط صاحب سگ انجام نشود. اگر هرگونه تنبیهی لازم بود باید تحت نظر یا توسط مربی رفتار شناسی سگ اجرا شود. صاحب سگ ، فقط باید برای تربیت سگ، از روش های تشویق مثبت استفاده نماید.

لینک های مفید : آموزش دست دادن به سگ

 عوارض کتک زدن سگ

کتک زدن توله سگ، به عنوان شیوه ای برای تنبیه می تواند به رابطه شما با سگتان، به شدت آسیب برساند. اگر اقدام به استفاده از زور برای تنبیه سگ کنید، سگ دچار مشکلات رفتاری گوناگونی خواهد شد. برخی از مشکلات معمولی که با ضربه زدن به سگ ایجاد می شود شامل : ناامنی و ترس و … می باشد.

البته علاوه بر تحریک احتمالی تهاجم دفاعی، ضربه زدن به سگ ها ممکن است باعث ناامنی آنها شود. آنها ممکن است خفه شوند، درگیر ادرار مطیع شوند و اعتماد به نفس پایینی داشته باشند. آنها دیگر نمی توانند با سرهای بالا راه بروند. آنها ترجیح می دهند در حالی که دمشان بین پاهایشان است و سرشان پایین، راه بروند.

 کتک زدن سگ چه عواقبی دارد؟

شواهد نشان می دهد که کتک زدن سگ های آپارتمانی و سگ های بزرگی مثل هاسکی بسیار شایع است. مسلما انجام چنین کاری باعث ایجاد عوارض جبران ناپذیری در سلامت روح و جسم سگ خواهد شد. حتی ممکن است حیوان خانگی در هنگام تنبیه حالت تدافعی به خود بگیرد‌. برخی از این عوارض که سبب بروز واکنش های تهاجمی می شود؛ عبارتند از :

1. ایجاد آسیب های جسمی مانند کوری یا شکستگی استخوان ها
2. در رفتن مفاصل همچون لگن
3. ایجاد خشونت
4. ایجاد ترس و استرس
5. شکسته شدن پیوندهای شرطی با صاحب یا مربی
6. خونریزی های داخلی و خارجی
7. ترس از صاحب
8. ترس از دست زدن
9. ترس از محرک های خاص مثل صدا

کتک زدن توله سگ

 کتک زدن توله سگ

پیش از این خواندید که تنبیه بدنی سگ باعث ایجاد ترس، استرس، اضطراب و … می شود. تربیت سگ با کتک زدن توسط انسان می تواند حیوان شما را ترسو و بدون اعتماد به نفس کند. حتی برخی از سایت ها و پیج های اینستاگرامی وجود دارند که شیوه های تنبیه سگ را به طور کامل اشتباه آموزش می دهند. مواردی مثل ؛

1. نیشگون گرفتن سگ
2. بلند کردن سگ از ناحیه گردن
3. گرفتن به سمت بدن یا داغ کردن
4. فشار دادن لثه
5. زدن بر روی پوزه سگ
6. آب پاشیدن بر روی صورت
7. لگد زدن به بدن سگ
8. با روزنامه به سر سگ زدن
9. فشار دادن ناحیه کمر

نوعی تنبیه بدنی سگ به شمار می روند. صاحبانی که سگ های خود را برای تنبیه کردن، کتک می زنند همانند بیماری گرانولومای سگ که در آن سگ با کندن موی پنجه، به خود پاداش می دهد. شخص نیز به خود در قبال کتک زدن حیوان خود، پاداش می دهد. انجام این عمل نوعی حیوان آزاری است که فرد از کتک زدن سگ یا گربه خود احساس لذت می کند. این افراد دچار اختلالات روانی شده اند و لازم است به روانپزشک مراجعه کنند.

 تنبیه سگ

عوارض کتک زدن سگ

در اغلب مواقع تنبیه سگ سبب رفع عمل ناشایست سگ نمی شود. بلکه حتی احتمال دارد که این تنبیه، به صورت برعکس تاثیر گذار باشد. به طوری که نه تنها مشکل را برطرف نکرده بلکه عمل ناشایست را بدتر کند‌.

تنبیه سگ

روش های موثر بودن تنبیه سگ

1. روش صحیح تنبیه سگ : در تمام دفعاتی كه حیوان عمل ناشایست انجام می دهد تنبیه به صورت مستمر انجام شود.
2. روش صحیح تنبیه سگ : انجام تنبیه باید حداكثر 5-2 ثانیه بعد از انجام عمل ناشایست آن باشد.
3. روش صحیح تنبیه سگ : تنبیه باید باعث ایجاد تنفر در سگ شود اما نه انقدر تنفرانگیز كه سبب ترس حیوان شود.

در یک نگاه میتوان فهمید که عمل به سه اصل گفته شده می تواند بسیار سخت و حتی غیر ممكن باشد. به همین خاطر است که انجام تنبیه در بیشتر مواقع، نمی تواند مشکل رفتاری سگ ها را حل نماید. همچنین به خاطر عوارض کتک زدن سگ، نباید تنبیه را به عنوان اولین راه حل مشكلات رفتاری سگ استفاده کرد.

بهتر است برای تربیت سگ از تشویق و تقویت مثبت رفتار مناسب استفاده نمود. در این روش سگ به خاطر انجام کار های خوبی كه انجام داده است مورد تشویق قرار می گیرد. در نتیجه جایزه می گیرد، اما لازم است به کار های بد او بی اعتنایی شود.

مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *